Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 4/2022 
(Październik - Grudzień
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 4/2022, w którym znajdują się m.in. wyniki III edycji konkursu „Perły Ceramiki UE 2022”; wskazane są czynniki będące największym wyzwaniem dla branży płytek ceramicznych w 2022 r.; podano wielkość wytworzonej oraz sprzedanej produkcji płytek ceramicznych od stycznia do września br.; opublikowano rozmowę z Moniką Szeligowską, zarządzającą firmą Bokaro; a także artykuły dotyczące przyczyn uszkodzeń tarasów z okładzina ceramiczną i możliwości ich naprawy oraz sprawozdanie z targów Cersaie 2022.

 

 

PODSUMOWANIE „TUBĄDZIN ARENA DESIGN – ZERO WASTE” W EUROPIE ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ ORAZ ZMIANA FORMUŁY SPOTKAŃ

W związku ze światową pandemią koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19, trwają prace nad nową formułą międzynarodowej współpracy z architektami w ramach Tubądzin Arena Design. Jednocześnie Grupa Tubądzin podsumowuje pierwszy kwartał działań na Ukrainie i w Mołdawii.

Sukcesy „Tubądzin Arena Design – wellbeing” w 2019 r. na Ukrainie i na Węgrzech spowodowały ogromny popyt wśród branży architektonicznej na podobne wydarzenia w naszej części Europy. Porównywalne problemy i wyzwania, z którymi mierzą się biura architektoniczne i projektowe w Europie Środkowej i Wschodniej sprawiły, że międzynarodowe spotkania branży cieszą się ogromnym powodzeniem.

Niestety, w związku ze światową pandemią, a także zakazami podróży oraz uszczelnieniem granic, formuła bezpośrednich spotkań musi zostać tymczasowo zawieszona. Zdrowie i bezpieczeństwo osób biorących udział w spotkaniach jest dla firmy najważniejsze, dlatego Grupa Tubądzin pracuje obecnie nad alternatywnymi możliwościami kolektywnej wymiany wiedzy i inspiracji w branży. Korzystając z możliwości technologicznych wirtualnej rzeczywistości i zachowując podstawowe założenia Tubądzin Arena Design, dyskusja o najważniejszych wyzwaniach w branży nadal jest możliwa i potrzebna. O wszystkich zmianach Tubądzin będzie na bieżąco informował krajowych i zagranicznych partnerów oraz media.
Tymczasem za nami pierwszy kwartał międzynarodowych spotkań w środkowoeuropejskim regionie, który warto podsumować. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono, oprócz biur węgierskich i ukraińskich, najlepsze biura projektowe i architektów z Mołdawii i Rosji. W 2020 r. odbyły się spotkania na Ukrainie i w Mołdawii: we Lwowie (23 stycznia), Dnieprze (29 stycznia), Kijowie (19 lutego), Kiszyniowie (5 marca) i Charkowie (12 marca). Zaplanowane spotkania Tubądzin Arena Design w Kaliningradzie, Budapeszcie i Odessie zostały wstrzymane i przesunięte w czasie.

W Charkowie pracowaliśmy już na tematach, które są tu i teraz. Teraz właśnie jest czas na zmierzenie się z realiami zmiennego i niepewnego świata. Dlatego najbardziej potrzebna jest jasna wizja tego dokąd zmierzamy jako branża oraz konsekwencja w realizacji tej wizji. W czasach kryzysu widzimy jak ważna jest jakość ludzkiego życia, rozumiana zarówno jako więzi międzyludzkie, ale też otoczenie, w którym żyjemy. Podczas spotkania w Charkowie uczestnicy Tubądzin Arena Design wykorzystywali swój potencjał do wypracowania kierunku działań i zmian na najbliższy czas. I mimo, że dalszą współpracę z zagranicznymi partnerami musimy chwilowo zawiesić i przenieść do Internetu, wydarzenia, które odbyły się w pierwszym kwartale oraz ogromna dynamika ostatniego spotkania na Ukrainie pokazały nam, że nawet jeśli zmienimy tymczasowo formułę, to rozmowy i praca nad dobrostanem przyszłego życia, także w kontekście architektury, jest obecnie bardzo potrzebna. – mówi Ewa Kryszkiewicz, Development and Cooperation with Architects Manager, pomysłodawczyni Tubądzin Arena Design.

Ideą edycji programu z zagranicznymi partnerami w 2020 r. jest hasło „zero waste” czyli praca nad nowym podejściem do korzystania z zasobów przy tworzeniu obiektów, przestrzeni czy produktów, które służyć mogą odbiorcom przez długie lata. Program Tubądzin Arena Design skupia się w tym roku na zmianach zachodzących w życiu nie tylko człowieka, ale też pokoleń. Z tej szerokiej i długotrwałej perspektywy przygląda się odpowiedzialności architekta związanej ze zrównoważonym planowaniem przestrzeni oraz obiektów – zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej.

Partnerami dotychczasowych wydarzeń na Ukrainie było Biuro Architektoniczne
i Projektowe Agencja Zdorenko. Patronatem i wsparciem objął je także najważniejszy magazyn wnętrzarski – Prima Interior.

Podczas wszystkich wydarzeń Tubądzin Arena Design, poza merytorycznymi dyskusjami, uczestnicy ilustrowali swoje pomysły kreatywnymi moodboardami. Miały one na celu wzajemne inspiracje i dzielenie się wiedzą, a najlepsze z nich mogą liczyć na wsparcie i promocję ze strony firmy Tubądzin.