Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Płytki ceramiczne w obiektach służby zdrowia

Obiekty służby zdrowia muszą spełniać specyficzne wymagania budowlane i techniczne.Wynikają one z intensywnego użytkowania, w tym przez osoby o ograniczonej sprawności bądź całkowiciezależne od pomocy osób trzecich. Musi istnieć gwarancja zapewnienia warunków aseptycznych oraz przeciwdziałania skutkom zanieczyszczenia powierzchni (budowlanychi użytkowych) potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym. Ponadto okładziny i wykładziny ceramiczne muszą umożliwić bezpieczne i sprawne funkcjonowanie elektronicznej aparatury medycznej o specyficznych wymaganiach technicznych. W wyniku doboru właściwych materiałów wykończeniowych powinno następować ograniczenie zakażeń szpitalnych i poprawa bezpieczeństwa pacjentów.
  Płytki ceramiczne są tradycyjnie od wielu lat wykorzystywane w obiektach służby zdrowia do pokrywania ścian i posadzek, jako materiał zapewniający tworzenie gładkich, zmywalnych, nienasiąkliwych powierzchni. Okładziny ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości i można je poddawać dezynfekcji. Gładkość płytek utrudnia gromadzenie się na nich wszelkich zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do wykładzin podłogowych z tworzyw sztucznych, nie emitują lotnych substancji organicznych i nie powodują zanieczyszczenia powietrza we wnętrzu pomieszczeń. Cenną zaletą jest także ich niepalność.