Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Rubi radzi jak wykonać cięcie ukośne

Wykonanie ściennej lub podłogowej wykładziny ceramicznej wiąże się z koniecznością przycinania płytek w celu ich dopasowania do wymiarów i kształtów podłoża. Powszechnie stosowana metoda cięcia polega na zastosowaniu diamentowych tarcz tnących, najczęściej o obrzeżu ciągłym. Zapewnia to dużą dokładność i gładkość obróbki.

Jeśli chodzi o geometrię cięcia, zasadniczo wyróżniamy cięcie proste, gdy płaszczyzna tarczy tnącej, a w ślad za tym przecięta krawędź, jest prostopadła do przecinanej powierzchni płytki oraz cięcie ukośne (ukosowanie, fazowanie), w którym otrzymujemy krawędź nachyloną (najczęściej pod kątem 45°) do płaszczyzny płytki. Cięcie ukośne było i pewnie zawsze będzie najlepszym sposobem wykończenia narożników. Nie zmieniły tego najnowsze tendencje panujące w ściennych i podłogowych materiałach ceramicznych, dla których cięcie ukośne jest niezbędne by uzyskać wysoką jakość połączenia.