W NUMERZE
NA OKŁADCE Kolekcja Namibia – Grespania
Płytki ceramiczne YOSHIOKA/PURIO Ceramika Paradyż
NOWE PŁYTKI 2. Kolekcja Miriam/Mirio – Grupa Paradyż
3. Kolekcja Abrila/Purio – Grupa Paradyż
4. Kolekcja Synthia – Cersanit
5. Kolekcja Amarante – Opoczno
6. Kolekcja Konkret – Ceramstic
KONKURS PERŁY CERAMIKI UE 2012 NOMINACJE
8. Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu Perły Ceramiki UE 2012
9. Prezentacja kolekcji nominowanych w III edycji konkursu
AKTUALNOŚCI
15. Najlepsi glazurnicy Warmii i Mazur;
Spotkajmy się na Cevisamie 2013
16. Ceramika Paradyż mecenasem Łódź Design Festival;
Koło ma już 50 lat!
17. Nowe systemy do płaskiego układania płytek;
Grupa Końskie przyśpiesza;
Mozaikowy Street Art w Krakowie
18. Projekt Nowoczesna łazienka
PREZENTACJE
19. Nowy obiekt oraz nowy kierunek – Ceramika na AGH
20. Stawiam na jakość – rozmowa z Tomaszem Desko, Prezesem Zarządu firmy CERMAG Poznań
Targi CEVISAMA 2013 (reklama)
RYNEK PŁYTEK
22. Płytki i zaprawy murarskie w okresie styczeń – wrzesień 2012 r.
MODERNIZACJA OKŁADZIN CERAMICZNYCH
23. Kleje EXPERT – eksperci od trudnych podłoży – nowa linia produktów Kreisel
24. Pocienione płytki ceramiczne z Ceramiki Paradyż
26. Renowacja posadzek w obiektach zabytkowych
28. Renowacja dworca w Leżajsku
TECHNOLOGIE
29. Cyfrowe drukarki do płytek ceramicznych – Durst na targach Tecnargilla 2012
UKŁADANIE PŁYTEK
30. Układanie szklanych płytek i dekoracji
POLINDEX - materiały do dekoracji ceramicznych i szklanych (reklama)
PORADY
34. Programy do projektowania wnętrz – wygodne narzędzie do wyliczania i optymalizacji liczby płytek
36. Trudna droga reklamacji włoskich i hiszpańskich płytek ceramicznych
37. Jak powiększyć małą łazienkę?
EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE
38. Myślenie strategiczne, czyli sztuka podejmowania decyzji
REALIZACJE
41. Salonik kąpielowy na poddaszu
42. Toaleta damska bardzo glamour
Zaprenumeruj fachową wiedzę! Prenumerata Wydawnictwa SIGMA-NOT (reklama)
TARGI
44. Cersaie 2012 – trendy i inspiracje
51. Strada Di Architettura 2.0 – ścieżka najlepszego designu na targach BUDMA 2013
ALFA-CER: Szklane dekoracje zamiast płytek w kuchni (reklama)
Płytki ceramiczne Miriam/Mirio - Ceramika Paradyż
Zamknij w ulubionym pomieszczeniu ciepłą, bursztynową barwę na zawsze! Teraz to możliwe dzięki kolekcji Miriam/Mirio inspirowanej kamieniem naturalnym o niepowtarzalnej, ciemnej, bursztynowej barwie. Dla przełamania kolorystyki, dodaliśmy kilka promieni słońca, czyli jasny, beżowy kolor. Całość rozświetlają dekoracje z nadrukowanymi, delikatnie połyskującymi elementami kwiatowymi i szklane listwy. Dla wielbicieli łączenia różnych kolorów przygotowane zostało inserto, przypominające mozaikę. Dla zmaksymalizowania efektu kamienia, płytka dostępna jest również w wersji strukturalnej. Nie musisz mieszkać nad morzem, żeby tchnąć w swoje pomieszczenie bursztynowy powiew!
Płytki Abrila/Purio - Ceramika Paradyż
Utrwal najpiękniejsze wspomnienia z podróży! Czy to niezwykłe okazy roślin, czy też obrazy z nowoczesnych, kosmopolitycznych metropolii – każdy z tych elementów odnajdziesz w nowej kolekcji Abrila/Purio. Najmodniejsze błyszczące kolory, Bianco i Grafit, ożywione zostały delikatnymi dekoracjami kwiatowymi. Energetyczne i tętniące życiem miasta odzwierciedlają geometryczne inserta w paski i kropki. Aby nikt nie miał wątpliwości, że to wspomnienia z naszych podróży, uwieczniliśmy nazwy kilku miast na kolejnym insercie. Nowoczesne kolory i wzory, piękne kwiatowe dekoracje – w każdym zakątku świata znajdziesz coś zachwycającego, tak jak w kolekcji Abrila/Purio.
Płytki Synthia - Cersanit
Cersanit prezentuje nową odsłonę popularnej kolekcji płytek ceramicznych Synthia. Do oferty wprowadzona została jasna płytka podłogowa w kolorze white, która doskonale dopełnia kolorystykę kolekcji. Biały kolor pozwoli na stworzenie zarówno stonowanych, jak i kontrastowych połączeń kolorystycznych we wnętrzu łazienki. Szczególnie dobrze sprawdzi się w niezbyt dużych pomieszczeniach.
Kolekcja Amarante - Opoczno
Gres szkliwiony Amarante to kolekcja płytek mrozoodpornych, która może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki uzupełnieniu płytek bazowych o dwa komplety dekoracji ściennych (klasycznych i nowoczesnych), kolekcja doskonale sprawdzi się we wnętrzach łazienkowych oraz kuchennych. Wszystkie kolory płytek podstawowych oferowane są w dwóch rodzajach wykończenia powierzchni: matowej gładkiej i matowej strukturalnej. Płytki bazowe mogą być stosowane na podłogi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych o średnim natężeniu ruchu, takich jak: kuchnia, salon, przedpokój oraz na tarasach i balkonach.
Kolekcja Konkret - Ceramstic
Oto nowoczesne oblicze betonu, którego rysunek przeniesiono na płytkę. Z pomocą gresu Konkret w dwóch odsłonach kolorystyczych, wyczarujesz w swoim mieszkaniu prawdziwie loftowy klimat. Satynowo wykończone płytki w formacie 60x60 cm doskonale zgrają się z kontrastującą czerwienią modnych dekoracji szklanych czy aluminiowym błyskiem inndustrialnych metalowych listew. Designerskie sprzęty, oświetlenie czy dzieła sztuki potrzebują konkretnego tła – seria gresu Konkret im to zapewni.
Na początku listopada 2012 r. odbyło się posiedzenie jury w składzie: Magdalena Kaliszuk-Barańska – architekt wnętrz, Sekcja Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków (przewodnicząca jury); Jerzy Uścinowicz – architekt, Stowarzyszenie Architektów Polskich; Paweł Balcerzak – Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, sekretarz generalny Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych; Krystyna Wiśniewska – redaktor naczelna kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych”; Danuta Kostrzewska-Matynia – zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych”, na którym rozstrzygnięta została trzecia, a zarazem ostatnia w tym roku, edycja konkursu Perły Ceramiki UE 2012.
Spośród kolekcji płytek ceramicznych zgłoszonych do tej edycji jury przyznało 12 nominacji do tytułu „Perła Ceramiki UE 2012”, „Perła Ceramiki Dystrybutorów 2012” oraz „Perła Ceramiki Projektantów – użytkowników CAD Decor 2012”. Jak dotychczas, płytki oceniane były w dwóch klasach oraz sześciu kategoriach.
Klasa standard:
kategoria – płytki ścienne
– MONTANA – marka Opoczno
kategoria – płytki podłogowe
– NARDI – producent Grupa Paradyż
kategoria – płytki na ściany i podłogi:
– VENEZIA – marka Cersanit
– YOSHIOKA/PURIO – producent Grupa Paradyż
kategoria – płytki do wnętrz i do zewnątrz:
– AMARANTE – marka Opoczno
kategoria – płytki uniwersalne:
– FREEMAN – producent Grupa Paradyż
Klasa premium:
kategoria – płytki na ściany i podłogi:
– BELLAGIO – producent Colorker
– OPP! – marka Ceramstic
kategoria – płytki uniwersalne:
– PURE LINE – marka Villeroy & Boch
kategoria – płytki do wnętrz i na zewnątrz:
– DAINO – marka Meissen Keramik
– LIVING STONE – producent Grupa Tubądzin
kategoria – płytki do zastosowania specjalnego:
– COVERLAM OXIDO – producent Grespania
Na początku października br. w Olsztynie odbyła się pierwsza edycja Glazurniczych Mistrzostw Regionu Północno-Wschodniego. O tytuł najlepszego glazurnika Warmii i Mazur walczyło 19 zawodników m.in. z Tucholi, Inowrocławia, Gdańska, Nidzicy, Mrągowa, Morąga, Ostródy, Barczewa, Kętrzyna, Olsztynka, Nowego Miasta Lubawskiego i Olsztyna. Zadaniem konkursowym było oklejenie płytkami bryły przestrzennej.
Jak podkreślili organizatorzy mistrzostw – firma Sopro Polska oraz Stowarzyszenie Glazurników i Specjalistów Robót Wykończeniowych Regionu Północno-Wschodniego – zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Pierwsze miejsce zajął Marcin Iszoro z Ostródy, drugie – Tomasz Auchim z Kętrzyna, natomiast trzecia lokata przypadła Jarosławowi Zalewskiemu z Olsztyna. Panowie otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów, czyli firmy Nowa Gala, Rubi, Protool, Adiam, Cortina Włocławek, Anitech Olsztyn oraz Budowniczy Olsztyn.
Odbywające się od ponad 30 lat w Walencji (Hiszpania) targi Cevisama uznawane są przez profesjonalistów z branży ceramicznej za jedną z najważniejszych imprez na świecie. Na targach spotykają się producenci i dystrybutorzy płytek ceramicznych, kamienia naturalnego, wyposażenia łazienek, ceramiki budowlanej, maszyn i narzędzi oraz surowców do produkcji ceramiki z pięciu kontynentów.
Cevisama 2013 potrwa od 5 do 8 lutego 2013 r. i odbędzie się pod hasłem "All together Cevisama", czyli " Wszyscy razem Cevisama".
Ceramika Paradyż już po raz piąty zaangażowała się w działania związane z międzynarodowym festiwalem Łódź Design Festival (18-28 października 2012 r.). Jako główny mecenas imprezy firma przygotowała wiele atrakcji. Na stoisku Paradyża można było zagrać w szachy, warcaby, sudoku i domino, przy użyciu… płytek ceramicznych. Ciekawostką były też szklane tafle z nadrukowanym szympansem – symbolem tegorocznego festiwalu. Obraz wykonano za pomocą innowacyjnej metody druku cyfrowego na szkle z użyciem nanopigmentów. Odwiedzający stoisko mogli również obejrzeć zdjęcia 12 łódzkich mozaik braci Adama i Stefana Brajterów. Wystawa była elementem kampanii społecznej Ratujemy Mozaiki, mającej na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki, której współorganizatorem jest Ceramika Paradyż.
KOŁO, jeden z najstarszych producentów ceramiki łazienkowej w Polsce obchodzi w tym roku okrągły jubileusz 50-lecia działalności. W tym czasie firma wyrosła na lidera branży wyposażenia łazienek, a jej nazwa stała się najbardziej rozpoznawalną polską marką.
Wyroby z charakterystycznym znakiem KOŁO, m.in. ceramika sanitarna, wanny i kabiny prysznicowe oraz meble łazienkowe, produkowane są w zakładach we Włocławku, Ozorkowie i Kole. W 1993 r. firma weszła w skład międzynarodowej grupy Sanitec, stając się jednocześnie dystrybutorem marek Keramag i Koralle.
Z okazji jubileuszu firmy KOŁO powstała oryginalna, wisząca szafka podumywalkowa zaprojektowana przy współpracy z CODE architecture & design.
Na targach Cersaie 2012 oprócz płytek ceramicznych zaprezentowano również wiele nowych rozwiązań ułatwiających płaskie układanie płytek wielkoformatowych na ścianach i podłogach. Na szczególną uwagę zasłużyły między innymi: Fast Tile Living firmy Rubi, RLS (Raimondi Leveling System) firmy Raimondi, nowy system SAP2 oferowany w Europie przez Andal System, amerykański Tuscan Leveling System – podobny do Live Tile oraz włoski system SiRi z charakterystycznym sposobem poziomowania położenia sąsiadujących płytek za pomocą pierścienia dociskowego.
Grupa Końskie dynamicznie umacnia swoją pozycję na rynku okładzin ceramicznych. Obecnie wielkość produkcji płytek ściennych w technologii bicottura, płytek gresowych szkliwionych oraz gresu technicznego wynosi ponad 20 mln m2. Dodatkowo, jako jedyny zakład w Polsce, wytwarza 9 mln m2 biskwitu płytki ściennej na potrzeby własne oraz na sprzedaż. W najbliższym czasie firma zamierza uruchomić produkcję płytek o powierzchni lappato i poler, wykorzystującą nowoczesne materiały Nonkoke firmy Infinity TiO2Lab.Ciekawą inicjatywą Grupy Końskie jest też stworzenie, wraz z Dado Ceramika i prywatnymi inwestorami, firmy handlowej Evoluzioni w Sasuollo (Włochy). Firma zajmuje się sprzedażą płytek na rynek włoski, przy czym 100% płytek ściennych i 30% podłogowych będących w jej ofercie pochodzi z Polski.
W wrześniu br. w Krakowie miała miejsce spektakularna akcja „Wyspiański na Mogilskim” zainicjowana przez Małgorzatę Jantos, wiceprzewodniczącą Rady Miasta i artystę mozaikarza Lubosza Karwata, przewodniczącego Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki. Jej efektem jest piękna kamienna mozaika z kwiatowymi wzorami stworzona przez mieszkańców Krakowa.
Inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego uliczne dzieło, o wymiarach 22 x 1 m, powstało na jednym z murków wokół niedawno wyremontowanego ronda Mogilska. Mozaika wykonana została z kilku tysięcy kamiennych płytek o grubości 3-4 milimetrów w trzydziestu odcieniach. Na końcu została pokryta impregnatem, by była odporniejsza na graffiti.
„Nowoczesna łazienka” to gotowy system przeznaczony do wykańczania łazienek, umożliwiający w szybki i łatwy sposób wykonanie designerskiego i funkcjonalnego wnętrza. W jego skład wchodzą:
- lekka i łatwa w obróbce wodoodporna płyta budowlana WIM Platte System, wykonana z ekstrudowanej pianki polistyrenowej (XPS) powleczonej obustronnie siatką zatopioną w specjalnej masie cementowej;
- specjalne maty uszczelniające do kabin prysznicowych i łazienek, z powodzeniem zastępujące wszelkiego rodzaju płynne folie stosowane jako izolacja przeciwwilgociowa w pomieszczeniach mokrych;
- oraz nowoczesny brodzik zlicowany z podłogą, składający się ze specjalnie wyprofilowanej płyty budowlanej WIM Platte System zintegrowanej z odpływem wody, który łatwo można połączyć z syfonem w posadzce.
W ostatnich dwóch latach mieli Państwo wyjątkowo dużo okazji do świętowania. Czy mógłby Pan powiedzieć naszym Czytelnikom, co takiego wydarzyło się w firmie?
Tomasz Desko: Niespełna dwa lata temu otworzyliśmy pierwszy salon franczyzowy Strefa Architekta. W zeszłym roku przejęliśmy działalność handlową firmy Agena z Sopotu. Swoją premierę miał tam większy i na nowo zaaranżowany salon, natomiast w zeszłym miesiącu dokonaliśmy istotnych zmian w salonie w Poznaniu. Posiadamy w tej chwili 14 salonów pod markami: CERMAG Poznań, Agena i Strefa Architekta.
Więcej na temat bieżącej działalności oraz planów rozwoju firmy CERMAG Poznań przeczytać można w numerze 4/2012.
W ciągu 9 miesięcy 2012 r. wyprodukowano 1 232,3 tys. ton płytek ceramicznych i płyt chodnikowych, tj. o 6,7% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co w przeliczeniu na metry kwadratowe stanowiło 69 720 tys. m2. W III kwartale 2012 r. nastąpiło pogorszenie wyników produkcyjnych w porównaniu z II kwartałem 2012 r. o 36 080 ton, tj. o 8,2%. Szczególnie duży spadek wykazali producenci płytek we wrześniu 2012 r., kiedy to produkcja wyniosła 132 322 tony i była aż o 14,1% mniejsza niż we wrześniu 2011 r. i o 2,7% mniejsza niż w sierpniu br.
Podobne spadkowe trendy zanotowano w przypadku zapraw murarskich obejmujących zaprawy klejowe i zaprawy do spoinowania. W ciągu 9 miesięcy 2012 r. wyprodukowano 3 122,6 tys. ton zapraw, czyli o 421,9 tys. ton mniej przed rokiem (spadek o 11,9%).
Lucyna Badura i Tadeusz Piechota, Ceramika Paradyż
Technologia FIT polega na zastosowaniu specjalnego lepiszcza organicznego, jako dodatku do masy ceramicznej, wskutek czego płytki zyskują zdecydowanie większą wytrzymałość mechaniczną na surowo i po wysuszeniu. Dzięki temu możliwa jest redukcja grubości płytek: gresów do 5 mm, płytek podłogowych (monocottura) do 6 mm, płytek ściennych (monoporoza) do 7 mm.
Mimo znacznie mniejszej grubości, w porównaniu ze standardowymi płytkami, produkty FIT zachowują doskonałe parametry fizykomechaniczne, np. wytrzymałość na zginanie wynosi 18–25 N/mm2, przy sile łamiącej 550–650 N. Produkty wykonane w technologii FIT są także odporne na szok termiczny oraz pęknięcia włoskowate i mają elastyczność wyższą od innych płytek. Ich mniejsza waga ułatwia też montaż oraz obróbkę.
Cienkie płytki idealnie nadają się do stosowania na starych okładzinach ceramicznych, dzięki czemu unikamy skuwania płytek. Można je też wykorzystywać w przemyśle meblarskim na okładziny stołów, siedzisk, frontów szafek oraz drzwi.
mgr inż. Henryk Pieczarowski
Przed rozpoczęciem remontu posadzki w obiekcie zabytkowym należy ocenić stan techniczny budynku (szczególnie okładziny ceramicznej) i przygotować projekt prac renowacyjnych i konserwatorskich, który musi być zatwierdzony przez konserwatora zabytków, nadzorującego również prace realizowane przez firmę posadzkarską. Na podstawie zatwierdzonego projektu prac remontowo-konserwatorskich powinny być sporządzone szczegółowe umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a także z każdym podwykonawcą robót. W umowie trzeba zawrzeć: zakres remontu, harmonogram prac oraz kosztorys przedwykonawczy. W interesie zleceniobiorcy jest również uzgodnienie, już na tym etapie, warunków odbioru prac, zwłaszcza tych, w przypadku których w polskich przepisach nie ma lub są nieprecyzyjnie określone wymagania.
W artykule ponadto: wskazówki, jak powinna być skonstruowana umowa pomiędzy inwestem a wykonawcą, praktyczne porady związane z usuwaniem starej okładziny i renowacją spoin oraz na co zwracać uwagę przy odbiorze robót.
Anna Knapp
Remont dworca kolejowego w Leżajsku trwał od października 2011 r. do sierpnia 2012 r. Prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora, aby zachować zabytkowy charakteru obiektu. Kompletnie przebudowano wnętrze dworca, wykonano nowe instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne, odnowiono elewację, wymieniono okna i drzwi, zaizolowano fundamenty oraz wyremontowano dach, na którym zamontowano kolektory słoneczne.
W ramach prac remontowo-konserwatorskich odnowiono posadzki w korytarzach na piętrze oraz w holu kasowym na parterze. Odrestaurowana na piętrze okładzina wykonana została z oryginalnych, zachowanych dwuwarstwowych płytek ceramicznych, z masy szamotowo-kamionkowej, o wymiarach 176 x 176 x 16 mm. Posadzki w holu kasowym na parterze odtworzono z płytek cementowych wykonanych na zamówienie zgodnie z oryginalnym wzorem i zbliżoną kolorystyką. W posadzce zamontowano dodatkowo płytki kierunkowe ułatwiające korzystanie z dworca osobom słabowidzącym. Ciągi piesze ułożono ze specjalistycznych płytek kamionkowych Granitogres włoskiej firmy Casalgrande Padana.
mgr inż. Henryk Pieczarowski
W związku z tym, że szkło jest materiałem kruchym wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi i zapraw klejących, ale również zachowania szczególnych warunków. Dostępne obecnie na rynku szklane materiały okładzinowe są bardzo zróżnicowane pod względem technologii wytwarzania i wykończenia warstwy spodniej. Najlepiej byłoby, aby każdy producent płytek szklanych przygotował wytyczne dotyczące technologii układania swoich wyrobów oraz wskazał zalecane zaprawy klejące i do spoinowania.
Do obróbki płytek konieczne są specjalistyczne narzędzia szklarskie, np. ręczne rozcinacze do szkła, rozcinacze do szkła na mokro z zamkniętą krawędzią diamentową, wiertła diamentowe, otwornice z koronką diamentową. Można ostatecznie użyć konwencjonalnych rozcinaczy do płytek, ale tylko wtedy, gdy diamentowe ostrze jest ostre i lekko się obraca. W przeciwnym wypadku krawędzie będą nierówno wyłamane. Miejsca przecięcia trzeba zeszlifować. Pominięcie tego zabiegu spowoduje bowiem, że po oświetleniu płytki widoczne będą w miejscu jej złamania cienie przypominające rysy.
W artykule ponadto: wytyczne odnośnie wyboru kleju, przygotowania podłoża oraz układania płytek szklanych.
Przemysław Karczmarski i Paweł Małecki, Ceramika Paradyż
Czas, po którym można użytkować wykonaną powierzchnię z płytek ceramicznych, uzależniony jest od parametrów zastosowanego kleju. Wstępne wiązanie kleju występuje na ogół po 24 h. Sposób konserwacji posadzki uzależniony jest z kolei od rodzaju wykorzystanych płytek ceramicznych. W przypadku zastosowania płytek szkliwionych wykonanych w technologii lappato należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie należy ich impregnować. Niezwykle istotne jest natomiast pierwsze czyszczenie posadzki, które wykonuje się po ułożeniu płytek i ich zafugowaniu. Czynność ta powinna być wykonywana szczególnie starannie z uwagi na to, że ma istotny wpływ na dalsze użytkowanie i wygląd estetyczny nowej podłogi.
W artykule ponadto: praktyczne porady związane z układaniem i fugowaniem, a później właściwym użytkowaniem i pielęgnacją płytek ceramicznych z wykończeniem lappato oraz matowych, a także opinia i zalecenia rzeczoznawcy odnośnie wykonywania okładzin z płytek o powierzchni lappato.
Marcin Pietrzyk, Product manager CAD Projekt K&A
Na rynku jest wiele profesjonalnych programów do projektowania wnętrz, z licznymi funkcjami, które pozwalają architektowi na kompleksowe podejście do każdego projektu. Takie oprogramowanie oferuje m.in. firma CAD Projekt K&A. Projektowanie wnętrz z użyciem płytek i innych okładzin ściennych i podłogowych w programach CAD Decor i CAD Decor PRO jest szybkie i dokładne, a uzyskiwane dane oddają rzeczywiste zużycie płytek.
W artykule zaprezentowane są (na przykładach) zalety aplikacji CAD Decor i CAD Decor PRO, szczególnie istotne w przypadku opracowywania obliczeń ofertowych do projektu. Polecamy!
Monika Gibes
Pogarszająca się sytuacja włoskich i hiszpańskich producentów płytek skłania ich do szukania oszczędności i skrupulatnego kontrolowania kosztów. Widać to wyraźnie po coraz trudniejszym załatwianiu reklamacji. Nawet gdy ewidentnie winny jest producent płytek ceramicznych, stara się on uniknąć lub odwlec w czasie moment, w którym trzeba będzie ponieść koszty błędu. A im wyższe te koszty, tym większa niechęć do wzięcia odpowiedzialności.
Więcej na temat praktyk związanych z reklamacjami stosowanych przez włoskie i hiszpańskie fabryki przeczytać można w numerze 4/2012 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych".
Strona 1 z 2