Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Trudny przypadek posadowienia i uszczelnienia basenu kąpielowego

W artykule zapezentowana jest metoda uszczelniania niecki basenu kapielowego - opis poszczególnych etapów prac (od wykonania warstwy odcinającej, poprzez profilowanie i uszczelnienie basenu, aż do układania szklanej mozaiki) i zastosowanych materiałów hydroizolacyjnych.

uszczelnienie basenu, basen, hydroizolacja basenu

W opisywanej sytuacji największym problemem były niekorzystne warunki gruntowo-wodne, czyli dość wysoki, ustabilizowany poziom wód. Budynek jest bowiem posadowiony na terenie starego rozlewiska Wisły. Prace hydroizolacyjne były wykonane niepoprawnie lub użyto niewłaściwych materiałów i na dnie wylanego, żelbetowego basenu (beton wodoszczelny B30 W8), a szczególnie na połączeniu ścian z płytą denną, pojawiły się miejsca intensywnych zawilgoceń łącznie z wyciekami wody. Ze względu na sposób posadowienia (płyta na gruncie) oraz zastosowany materiał hydroizolacyjny (wstęgowy) pod płytą denną, skuteczna naprawa błędów była praktycznie niemożliwa. Zdecydowano się zastosować sprawdzony na kilkuset basenach system uszczelnienia i wykończenia basenu firmy Sopro Polska. Pracownicy Działu Doradztwa Technicznego Sopro Polska dokonali oceny stanu technicznego obiektu, opracowali technologię napraw i przygotowali program prac. Na tej podstawie były prowadzone prace budowlane i wykończeniowe basenu.