Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Dlaczego ceny podobnych płytek są różne?

łytki ceramiczne, płytki Paradyż

Na cenę płytek ceramicznych wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj i przeznaczenie płytek, system dystrybucji, a także koszty ich wytworzenia. Składają się na nie: ilość i jakość wykorzystanych surowców mineralnych; zastosowanie dodatkowych produktów, jak angoby, szkliwa, pasty i granilie. Niemałe znaczenie ma też wydajność produkcji, rosnące ceny energii elektrycznej, gazu ziemnego i transportu oraz niestabilne kursy walut.

 

Różnica pomiędzy płytkami np. klasy Premium a produktami „z niższej półki” tkwi także w liczbie jednostkowych operacji technicznych wykonywanych w trakcie procesu produkcyjnego (związanych z obróbką mechaniczną płytek). Tańsze płytki są już gotowe po procesie obróbki termicznej, natomiast płytki droższe poddawane są dodatkowej obróbce, takiej jak polerowanie i półpolerowanie powierzchni, rektyfikacja boków i fazowanie krawędzi, a także łamanie i cięcie.

 

Duży wpływ na koszty wytwarzania danej kolekcji płytek ma także rodzaj wykorzystywanych technologii do produkcji elementów dekoracyjnych oraz ich różnorodność. Tańsze wyroby mają zazwyczaj w ofercie proste dekoracje w postaci listew czy narożników (z reguły poddawane dwukrotnej obróbce termicznej w celu utrwalenia naniesionej dekoracji), natomiast w klasie Premium stosuje się wszelkie dostępne nowinki techniczne i technologiczne, dostępne na rynku jak: wstawki ze szkła, cięcie wodą wyszukanych kształtów, zastosowanie droższych dodatków itp.