Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Grupa Cersanit szykuje wiele nowości

Z Amadeuszem Kowalskim, Dyrektorem Zarządzającym Sprzedażą w Cersanit S.A., rozmawia Danuta Matynia

Danuta Matynia: W światowych rankingach producentów płytek ceramicznych Cersanit mieści się w pierwszej dziesiątce i w tej grupie niewiele jest firm z Europy. Jakie są roczne moce produkcyjne fabryk płytek ceramicznych należących do Grupy Cersanit i gdzie są one zlokalizowane?

Amadeusz Kowalski: Jesteśmy firmą, która dynamicznie się rozwija. W ciągu przeszło dziesięciu lat z lokalnego gracza staliśmy się światowym potentatem. Płytki ceramiczne są znaczącą pozycją w ofercie Grupy, ich sprzedaż bowiem stanowi ok. 60% wszystkich przychodów. Mamy fabryki płytek w Polsce (w Opocznie i Wałbrzychu), na Ukrainie oraz w Rosji (pod Moskwą). W sumie roczna zdolność produkcyjna wszystkich zakładów wynosi ok. 65 mln m2.

DM: Czy oprócz Polski to Rosja i Ukraina są głównymi rynkami dla płytek ceramicznych Grupy Cersanit?

AK: Oczywiście, że to dla nas duże i bardzo ważne rynki. Walczymy też o silną pozycję na rynku rumuńskim i pozostałych krajów bałkańskich, a także na Litwie, Łotwie i w Estonii. Od ubiegłego roku skutecznie sprzedajemy płytki w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie podobają się nasze gresy 30 x 60 cm oraz płytki ścienne w formacie 30 x 45 cm wytwarzane w technologii monoporozy.