Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 4/2024 
(październik-grudzień)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 4/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w III etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły o zagrożeniach dla europejskiej branży płytek ceramicznych i specyfice lokalnych rynków płytek ceramicznych. Ponadto w numerze znajdziecie Państwo relację z targów CERSAIE 2024, porady dotyczące błędów związanych z wykańczaniem balkonów oraz niezbędną wiedzę na temat osuszania posadzek i odporności płytek podłogowych. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Czy Opoczno uhonoruje twórców przemysłu ceramicznego?

Radny Opoczna Tomasz Łuczkowski rozpoczął dyskusję na temat przyznania pośmiertnie honorowego obywatelstwa miasta Janowi Dziewulskiemu oraz Władysławowi i Józefowi Lange.

Byli to założyciele pierwszej fabryki płytek ceramicznych w mieście. Zbudowali ją ponad 140 lat temu i rozpoczęli tym samym długą historię przemysłu ceramicznego w Opocznie. Historię związaną zarówno z rozwojem fabryk, ale także przepiękną historię sztuki wzornictwa. Burmistrz miasta Michał Konecki jest otwarty na propozycję upamiętnienia ojców opoczniańskiej ceramiki, ale skłania się bardziej ku nadaniu ich imion nazwom ulic sąsiadujących z fabryką. Jak podkreśla, honorowe obywatelstwo przyznawane jest zwyczajowo żyjącym. Bez względu na to czyja koncepcja przeważy, należy samą inicjatywę uznać za cenną i podkreślającą znaczenie rozwojowe i kulturowe przemysłu ceramicznego.