Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2022 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2022, w którym znajdują się m.in. wyniki I edycji konkursu „Perły Ceramiki UE 2022”; wywiad z Filipem Cegłowskim, Group Chief Commercial Officer, Grupa Cerrad; artykuły dotyczące produkcji płytek ceramicznych w I kwartale 2022 r.; eksportu hiszpańskich płytek; zasad doboru kleju do przyklejania płytek ceramicznych; reklamacji odcieni barwy; a także sztuki budowlanej oraz przygotowań do wykonywania prac w łazienkach w ramach cyklu DNA GLAZURNIKA.

 

 

Produkty marki ATLAS uzywane do budowy najgłębszego basenu do nurkowania na świecie w Mszczonowie

Najgłębszy na świecie basen do nurkowania będzie miał aż 45,4 m głębokości. Basen o pojemności 8 tys. m3 składał się będzie z niecki głównej (głębokiej na 20 m) oraz pionowego tunelu, tzw. tuby, która zostanie udostępniona bardziej doświadczonym nurkom.

 

 

Hydroizolacja na najwyższym poziomie

Ze względu na to, że obiekt usadowiony głęboko w ziemi będzie podlegał naporowi wód gruntowych, basen musi zostać dodatkowo uszczelniony. Stąd potrzeba wykonania izolacji powłokowej. Po pierwsze, zapobiega ona wysiękowi wody basenowej do środowiska. Po drugie, blokuje transport wody gruntowej do basenu. Powłoka izolacyjna musi dodatkowo być odporna na stosowanie środków chemicznych, które sprawiają, że woda w basenie jest krystalicznie przejrzysta dla nurków, a także skompensować odkształcenia powstałe podczas stopniowego napełniania tuby oraz komory głównej wodą. Co stałoby się, gdyby na betonowych ścianach pojawiły się mikrorysy? Wówczas chlorowana woda wniknęłaby w ich strukturę, doprowadzając do korozji prętów zbrojeniowych.

Produktem, który dzięki swoim właściwościom spełnił wszystkie stawiane przez inwestora wymagania jest ATLAS WODER DUO, hydroizolacja dwuskładnikowa elastyczna, którą aplikować można na silnie zawilgoconą powierzchnię. Jednak żeby zaaplikować powłokę uszczelniającą, trzeba najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię ścian monolitycznych. Szlifowanie oraz uzupełnianie większych ubytków jest wykonywanie na bazie systemu napraw konstrukcji żelbetowych ATLAS BETONER S. Mniejsze ubytki są wypełniane zaprawą szybkowiążącą ATLAS MONTER T-5.

Największym wyzwaniem stojącym przed wykonawcą jest ułożenie okładzin ceramicznych w tubie o wysokości 25 m i średnicy 7 m. Z uwagi na jej usytuowanie i ograniczenia w komunikacji, na dnie tuby zastosowano tzw. materiały szybkie, m.in. nowy produkt ATLAS, tj. szybkowiążący żelowy klej wysokoelastyczny GEOFLEX EXPRESS. Gresowe okładziny na ścianach bocznych, w zależności od głębokości, przyklejone zostały z wykorzystaniem wysokoelastycznych i odkształcalnych klejów: żelowego GEOFLEX ULTRA i ATLAS PLUS. W przypadku spoiny wybór mógł być tylko jeden: ATLAS FUGA CERAMICZNA. Produkt ten wyróżnia się parametrami, które bez obaw o jakość i trwałość (m.in. eliminacja mikrorys i spękań, przebarwień i wykwitów) pozwalają zastosować go w tak trudnym, jak niecka basenu, środowisku.

Drobiazgowe kontrole

Obecność firmy Atlas na budowie najgłębszego basenu na świecie nie kończy się jedynie na zapewnieniu potrzebnych produktów. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania inwestycji, nie można pozwolić sobie nawet na najmniejszy błąd. Ciężko bowiem wyobrazić sobie np. znalezienie ewentualnego przecieku bez spuszczania 8 tys. m3 wody. Byłoby to z pewnością bardzo kosztowne i trudne do zrealizowania zadanie. Żeby tego uniknąć, firma Atlas, w porozumieniu z inwestorem systematycznie nadzoruje obiekt. Chodzi m.in. o kontrolę przygotowania podłoża betonowego pod aplikację WODERA DUO, aplikację powłoki izolacyjnej oraz grubość izolacji po jej związaniu, czy kontrolę klejenia okładzin ceramicznych, a także prowadzenie niezbędnych szkoleń.

Tempo prac związanych z budową obiektu w Mszczonowie jest bardzo szybkie. Położona została już izolacja oraz okładziny ceramiczne w tubie, w tym najtrudniejszy etap prac, czyli izolację oraz położenie płytek na ostatnich 2 m ścian. Żeby to zrobić, trzeba było unieść ważącą ponad 2,5 t schodnię. Następnym krokiem będzie napełnianie tuby wodą, które potrwa ok. 12 godzin. Dlaczego tak długo? Do środka wlany zostanie aż 1 tys. m3 wody!

Megainwestycja w Mszczonowie

Deepspot, zlokalizowany w Mszczonowie pod Warszawą, będzie najgłębszym basenem nurkowym na świecie (45,4 m). Znajdzie się w nim aż 8 tys. m sześc. wody. To 27 razy tyle, co w zwykłych 25-metrowych basenach. Będą mogli z niego korzystać zarówno osoby początkujące, sportowcy, jak i profesjonalni nurkowie. Dodatkową atrakcją jest podwodny tunel przeznaczony dla widzów, którzy chcieliby obserwować poczynania osób nurkujących w basenie. Całą inwestycję dopełnią sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.