Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 4/2023 
(Październik - Grudzień
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 4/2023, w którym znajdują się m.in. wyniki III edycji konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; artykuł o największych wyzwaniach stojących przed branżą ceramiczną; dane dotyczące: eksportu płytek z Polski, eksportu z Indii oraz światowej produkcji płytek ceramicznych; wywiad z Mariuszem Szpakiem, prezesem zarządu spółki Dunin; wywiad z Sebastianem Kożuchowskim, dyrektorem generalnym Stargres, Grupa Końskie; a także omówienie uzasadnionych i urojonych przyczyn reklamacji płytek ceramicznych oraz opis procesu adaptacji starej, zabytkowej księgarni z wykorzystaniem współczesnych płytek ceramicznych.

 

 

Ceramika Paradyż kupuje kolejną drukarkę cyfrową firmy Durst

W 2007 r. Ceramika Paradyż, jako pierwszy polski producent płytek ceramicznych, kupiła cyfrową drukarkę Durst Gamma 60. Dzięki tej inwestycji zapoczątkowała w Polsce wykorzystanie cyfrowego nadruku do zdobienia płytek. W tamtych czasach tak dekorowane produkty przyczyniły się do umocnienia Grupy Paradyż na pozycji lidera na krajowym rynku płytek ceramicznych. Od 2007 r. firma inwestowała w kolejne drukarki Durst Gamma i potwierdza, że spełniały jej oczekiwania, zarówno pod względem jakości zdobienia płytek (naturalny wygląd, detale, gradacje kolorów, natężenie barwy, jednolitość i kontrast), jak również ekonomicznym.

Bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z firmą Durst sprawiły, że obecnie Ceramika Paradyż zdecydowała się zakupić dziesiątą drukarkę Durst serii Gamma XD. Daje ona bardzo dużą elastyczność produkcji, dzięki obsłudze dwóch niezależnych linii drukowania. Pozwala to na nadruk w jednym czasie różnych wzorów i zdobienie płytek w różnym formacie (szerokość i długość). Są to więc jakby dwie drukarki w jednym urządzeniu.

Gamma serii XD zapewnia elastyczność w dzieleniu pełnej szerokości druku na linie w dowolnej pozycji. Drukarka ma specjalny system prowadzenia płytek z dwoma indywidualnie regulowanymi prowadnicami do natychmiastowego i powtarzalnego przełączania z pojedynczej na podwójną i odwrotnie. Rewolucyjna koncepcja 8-kolorowej drukarki serii Gamma XD pozwala nadać powierzchni płytek ceramicznych naturalny wygląd oraz tworzyć wzory o intensywnych i żywych kolorach, także w przypadku faktury 3D. Ta inwestycja to również mniejsze zużycie energii i nowy standard wydajności dzięki jednoczesnej obsłudze dwóch niezależnych linii - podkreśla Piotr Szwiec, Kierownik ds. Technicznych Ceramika Paradyż.
Ceramika Paradyż to wspaniały przykład, jak producenci płytek ceramicznych szukając możliwości uatrakcyjnienia swoich produktów rozwijają współpracę z firmą Durst, której drukarki z serii Gamma XD, dzięki niezrównanej jakości druku są uznawane za najbardziej wydajne cyfrowe urządzenia do zdobienia - powiedział Norbert von Aufschnaiter, Kierownik Działu Ceramiki w Grupie Durst.