Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2023 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2023, w którym znajdują się m.in. wyniki konkursu „Perły Ceramiki UE 2022”; polski rynek płytek ceramicznych w ocenie producentów, importerów i dystrybutorów; omówienie najważniejsze problemów branży płytek ceramicznych oraz działania podejmowane przez Polską Unię Ceramiczną; produkcja i sprzedaż płytek i zapraw murarskich w 2022 r.; import płytek do Polski; a także artykuł dotyczący okładzin ceramicznych i hydroizolacyjnych w przelewach basenów.

 

 

Włoscy producenci płytek stopniowo ponownie uruchamiają produkcję

Jak podaje Ceramic - world web począwszy od  27 kwietnia br. włoscy producenci płytek ceramicznych mogli ponownie uruchomić piece po pięciotygodniowym przestoju. Zgodnie ze stanowiskiem Ministrów ds. Rozwoju Gospodarczego, Zdrowia, Infrastruktury i Transportu, wszystkie przedsiębiorstwa zorientowane na eksport były uprawnione do wznowienia produkcji po powiadomieniu Prefekta prowincji.

Oznacza to nie tylko producentów płytek, ale także dostawców maszyn i urządzeń, surowców i komponentów do ich produkcji, w tym szkliw i tuszy ceramicznych.W przypadku firm z Sassuolo ponowne uruchomienie produkcji mogło nastąpić na tydzień przed 4 maja br., tj. datą ustaloną przez rząd włoski stopniowego zmniejszania ograniczeń (faza 2).

W rzeczywistości nie wszystkie firmy ceramiczne w regionie Sassuolo ponownie skorzystały z możliwości otwarcia firm 27 kwietnia i wolały poczekać do 4 maja. Wśród firm, które już w kwietniu uruchomiły ponownie  piece, znajdują się największe grupy branży płytek ceramicznych, w tym m.in. Concorde Group, Florim, Marazzi, Iris, Panariagroup, Rondine i Italgraniti.

Powrót do produkcji na pełną skalę będzie odbywał się stopniowo, zgodnie z potrzebami każdej firmy. Jest to jednak przynajmniej krok naprzód, który pozwoli im  nadążyć za zagranicznymi konkurentami, którzy byli w stanie kontynuować działalność w ostatnich tygodniach lub którzy mieli znacznie krótszy  przestój.