Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Konferencja w fabryce Geberit we Włocławku

23 sierpnia br., we włocławskiej fabryce Geberit, odbyła się konferencja prasowa, związana z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych i odsłonięciem muralu na ścianie zakładu. W wydarzeniu, oprócz licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów, udział wzięli Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz zarząd i pracownicy.

 

Pierwszym etapem spotkania była prezentacja poświęcona historii fabryki we Włocławku, o której opowiedział Tomasz Perepeczko, Dyrektor Zarządzający. Następnie Paweł Grochowalski, Menedżer Działu Technicznego,  przybliżył temat Geberit Production System (GPS) jako najważniejszej zasady, organizującej pracę we Włocławku, jak również we wszystkich innych fabrykach Geberit na całym świecie. Paweł Grochowalski opowiedział również o korzyściach płynących z automatyzacji produkcji i robotyzacji zakładu. Okazuje się, że wbrew pozorom, nie powoduje ona spadku zatrudnienia, a wręcz przeciwnie. Roboty zastępują ludzi na najbardziej niewdzięcznych i niebezpiecznych odcinkach, zaś pracownicy, po przeszkoleniu i przekwalifikowaniu, mogą nadzorować linie produkcyjne lub znajdują zatrudnienie przy innych procesach. Kolejnym punktem była wycieczka po fabryce. Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia procesy i etapy produkcji, a nawet dotknąć materiały i surowce, z których wytwarzana jest ceramika. O wszystkich procesach produkcji opowiadała Joanna Stanisławska, specjalista GPS Geberit. 

 

 

Uczestnicy konferencji podczas zwiedzania fabryki

 

Charakterystycznym elementem zakładu, również związanym z filozofią GPS i ciągłego doskonalenia się, są stanowiska multifunkcyjne. Pracownicy regularnie zmieniają się przy poszczególnych etapach produkcji, dzięki czemu każda z zatrudnionych osób zna praktycznie cały proces i praca nie jest monotonna. Sercem fabryki we Włocławku jest ogromny piec, w którym wypala się elementy ceramiczne. Piec działa bez przerwy, a praca przy nim trwa non-stop, na trzy zmiany. Ważnym wydarzeniem dnia była ceremonia nadania imion liniom produkcyjnym robotów, po której nastąpiło oficjalne ich uruchomienie. Nowe roboty – Czarek i Dora, odpowiadać będą za szkliwienie wyrobów ceramicznych.

 

 

Uroczyste nadanie imion nowym robotom to tradycja zakładu

 

Ostatnią częścią programu było odsłonięcie nowego muralu na ścianie fabryki, który przedstawia żywioły zaangażowane na poszczególnych etapach produkcji. Autorem tego ręcznie namalowanego obrazu o powierzchni ok. 100 m² i zatytułowanego „Siła żywiołów, siłą spokoju” jest zamieszkały we Włocławku artysta Remigiusz Laskowski.

 

. Odsłonięcie nowego muralu. Od lewej: Marek Wojtkowski, Prezydent Miasta Włocławek, Remigiusz Laskowski, twórca muralu oraz Tomasz Perepeczko, Dyrektor fabryki Geberit we Włocławku