Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 3/2021 
(Lipiec - Wrzesień
)

Zapraszamy do lektury nr 3/2021 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych". Znajdziecie w nim Państwo prezentacje kolekcji nominowanych w II edycji konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2021, artykuł o rynku płytek w I półroczu 2021 r., a także przeczytacie o zasadach układania płytek wielkoformatowych. Życzymy ciekawej lektury!  

 

 

Targi BUDMA 2015 - podsumowanie

10 - 13 marca 2015 r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, podczas których ok. 1000 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata prezentowało nowości produktowe i rozwiązania technologiczne. BUDMIE 2015 towarzyszyły Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad "WinDoor-Tech", Targi Branży Szklarskiej "Glass" oraz Targi CBS - Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne. Honorowy patronat na targami zorganizowanymi przez Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) objęły: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju; Ministerstwo Gospodarki; Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Polskie Okna i Drzwi.

 

 

W pierwszym dniu targów odbyła się uroczysta gala otwarcia na którą przybyli honorowi goście m.in.: Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego; Jacek Szer, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego; Ryszard Gruda, prezes Polskiej Izby Architektów; Marcin Kruk, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej. Podczas uroczystości, podobnie jak w poprzednich latach, wręczono Złote Medale MTP - prestiżowe wyróżnienia, które potwierdzają innowacyjność i bardzo dobrą jakość nagrodzonych wyrobów. W tym roku przyznano 23 medale (więcej na www.materialybudowlane.info.pl/8006-budma-2015-kto-zdobyl-zloty-medal-mtp.html)Organizatorzy targów BUDMA 2015 wręczyli też nagrody Acanthus Aureus za najlepsze stoisko firmy. W tym roku przyznano 16 takich nagród na targach BUDMA, 2 na targach WINDOOR-TECH oraz jedną na targach GLASS. Lista laureatów nagrody Acanthus Aureus: TORRECID S.A. Oddział w Polsce; Zakład Prefabrykatów Betonowych PREF-BET s.c.; D.R.E. Sp. z o.o.; INVADO Sp. z o.o.; BUDMAT Bogdan Więcek; Przedsiębiorstwo „KONSPORT” Mieczysław Majewski; EKO-OKNA Sp. z o.o.; POZBUD T&R SA; POL-SKONE Sp. z o.o.; DOBROPLAST Fabryka Okien Sp. z o.o.; DRUTEX SA Bytów; MDM NT Sp. z o.o.; BRATEX DACHY Sp. z o.o. s.k.; PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.; GRANDE Sp. z o.o. Sp. k.; POSTAL STEEL GROUP (targi BUDMA 2015); CARL RAS ENGROS BESLAG, G-U Polska Sp. z o.o. Okucia Budowlane; ELUMATEC POLSKA Sp. z o.o. (targi WINDOO-TECH 2015) oraz LISEC POLSKA Sp. z o.o. (targi GLASS 2015). 

Podczas targów BUDMA 2015 odbyło się wiele imprez m. in.: Dzień Dystrybutora; Forum Architektury i Strefa Testów (pawilon 2), gdzie każdy mógł własnoręcznie przekonać się o zaletach prezentowanych produktów, a także dowiedzieć się więcej na ich temat podczas pokazów prowadzonych przez specjalistów. W Strefie Testów swoje produkty pokazały m.in. firmy KREISEL, MMT i Raimondi.  

KREISEL zaprezentował produkty i technologie stosowane podczas prac glazurniczych np. klejenia płytek na trudnych podłożach, takich jak płyty OSB i wiórowe, płytka na płytkę, czy też na farbę olejną. Prezentowane były też kleje do płytek ceramicznych m.in. GOTOWY KLEJ DO PŁYTEK 111, który przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, kamiennych, a także z tworzyw sztucznych, zarówno do podłoży sztywnych jak i odkształcalnych oraz  odkształcalny EXPERT 3 i wysoce odkształcalny EXPERT 4 polecane głównie do basenów wewnętrznych, zewnętrznych oraz saun. Goście pokazów mogli te kleje wypróbować oraz zadać pytania specjalistom firmy. 

Firma MMT jest producentem m.in. systemu do poziomowania płytek ceramicznych QUICK LEVEL, który można wykorzystywać do układania płytek ściennych i podłogowych grubości 6-10 mm. Od innych tego typu  systemów różni się zastosowaniem gładkiego krążka zamiast tradycyjnych klinów z ząbkami (więcej na jego temat w nr 4/2014 str. 41 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych"). Inny system do poziomowania płytek, również opisany na łamach kwartalnika (nr 3/2014, str. 34), był prezentowany przez firmę Raimondi. Goście stoiska tej firmy mogli także przetestować przecinarkę Free - Flex do cięcia płytek ceramicznych i maszynę Bulldog do wykonywania cokołów i frezowania płytek pod kątem 45°. 

10 marca 2015 r. odbył się w Strefie Testów finał VII Glazurniczych Mistrzostw Polski. Ich zwycięzcą został Grzegorz Duk z woj. zachodniopomorskiego. Zadanie konkursowe polegało na obłożeniu płytkami brodzika na bazie płyty WIM Platte, na którego wykonanie zawodnicy mieli 7 godz. Jury oceniało m.in. pomysł, jakość wykonania, dokładność ułożenia płytek, jakość cięcia krawędzi. Wyniki mistrzostw ogłoszono 11.03.2015 r. podczas Gali Polskiego Zrzeszenia Płytkarzy. Była ona również okazją do świętowania wydania książki „Standardy Prac Glazurniczych” (więcej na str. 25-26 nr 1/2015 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych"). 

Sponsorem Glazurniczych Mistrzostw Polski była m.in. Grupa Paradyż, która miała także swój wkład merytoryczny przy opracowaniu książki „Standardy Prac Glazurniczych". Firma dostarczyła płytki ceramiczne, z których finaliści wykonywali prace konkursowe. 

Inną polską firmą, której płytki można było oglądać na BUDMIE 2015 była Klinkier Przysucha. Na stoisku targowym pokazała znane już kolekcje: Old Castle uzupełnioną o płytki w kolejnych 20 kolorach i postarzanej nieregularnej powierzchni; Free Art w nowych odważnych nasyconych barwach. Na specjalne życzenie klienta Klinkier Przysucha wykonuje płytki glazurowane, a także unikatowe dekory. Kolekcje te mają format 24 x 7,1 x 1 cm. Na stoisku targowym firmy atrakcją był również sympatyczny kameleon, który zachęcał odwiedzających do zabawy kolorami i stworzenia własnej  kompozycji. Tak samo nazywa się kolekcja, której kolorystykę klienci mogą sami zaprojektować, wykorzystując specjalny program komputerowy. Nowości te są uzupełnieniem standardowych, dobrze znanych produktów firmy, takich jak płytki na elewacje o gładkiej jednolitej strukturze, elementy na schody, parapety i daszki. 

Wielkoformatowe spieki kwarcowe Laminam w formacie 100 x 300 cm i grubości 3-8 mm można było obejrzeć na stoisku firmy Interstone w pawilonie 3. Płyty te stosuje się jako okładziny ścienne, podłogowe, elewacyjne, frontów szafek, drzwi oraz na blatach kuchennych, łazienkowych i ściankach działowych. Zaprezentowana została cała kolorystyka płyt w tym formacie oraz nowości, które od niedawna są w sprzedaży m.in. seria Metalli nawiązująca do ryflowanej stali.  Ponadto na stoisku zostały zaprezentowane nowe panele elewacyjne THERMOLAM 50 x 150 cm, które są połączeniem, termoizolacyjnego kompozytu PSUR (spieniony polistyren + sztywna pianka poliuretanowa) i płyt ceramicznych, a montowane są przy użyciu systemu zawiesi, umożliwiających mocowanie bezpośrednio na ścianie budynku. Nie stosuje się klejów i zapraw, co umożliwia prace  w każdych warunkach atmosferycznych. Fugi o regulowanej szerokości  3 - 5 mm wypełniane są niepalną elastyczną fugą. Oferta firmy Laminam cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, przyciągała swoją innowacyjnością, pod którą kryje się kolorystyka, format płyt, a przede wszystkim bardzo duża odporność materiału na ścieranie, mróz, ogień, pleśń i promienie UV.

 

 Na stoisku firmy Murexin Polska Sp. z o.o. w pawilonie 3a zwiedzający mogli uzyskać informacje nie tylko o klejach do parkietu i podłóg dekoracyjnych, ale również produktach do przygotowania powierzchni pod okładziny m.in. ceramiczne, takich jak: MUREXIN Masa Wyrównująca FZ 100 o bardzo dobrej chłonności, doskonałych właściwościach rozpływu, łatwa w szlifowaniu i zapewniająca dobrą przyczepność klejów pod wszystkie rodzaje okładzin oraz wysoko elastyczny MUREXIN Specjalny grunt X-Bond MS-A53. Jest on przeznaczony do blokowania wilgoci w jastrychach cementowych i betonowych. Zalecany jest do stosowania pod masy wyrównawcze i kleje do płytek. 

 

 Na tegorocznej BUDMIE była też obecna firma CAD Projekt K&A (partner konkursu PERŁY CERAMIKI UE organizowanego przez kwartalnik „Wokół Płytek Ceramicznych”. Konsultanci i product managerowie firmy prezentowali program CAD Decor PRO, system mobilny CAD Share-it oraz inne programy i aplikacje do projektowania, wizualizacji i wyceny wnętrz swojego autorstwa. Na prostym, ale ciekawie zaaranżowanym stoisku CAD Projekt K&A pod hasłem Człowiek, Architektura, Design, można było również uzyskać informacje o nowościach, które firma planuje udostępnić użytkownikom swojego oprogramowania w pierwszym półroczu 2015 r. Są to m.in. nowe funkcje zapisu wizualizacji: nowy aktualizator internetowy do programów; artystyczne filtry obrazu; tworzenie obrazów stereoskopowych; widok anaglificzny i efekt głębi ostrości.