ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2021 
(Styczeń-Marzec
)

Zapraszamy do lektury nr 1/2021 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. relację z wręczania nagród laureatom konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, artykuł o produkcji płytek ceramicznych i zapraw murarskich w 2020 r., ocenę 2020 r. przez producentów, importerów i dystrybutorów oraz wiele innych. Życzymy ciekawej lektury! 

 

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2014

Podczas największego spotkania branży budowlanej w Europie Centralnej, swoją ofertę zaprezentowało ponad 1000 wystawców, z czego aż 1/3 stanowiły firmy zagraniczne z 30 państw z całego świata. Na targach zaprezentowano około 300 nowości rynkowych, a 22 z nich wyróżnionych zostało prestiżową nagrodą Złotego Medalu MTP. W tym samym terminie odbyły się cztery wydarzenia ściśle powiązane z branżą budowlaną: Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS. Łącznie teren ekspozycji zajął niemal całe tereny poznańskich targów: około 60 000 m2. Zaproszenie do zwiedzania skierowane zostało do czterech grup odbiorców: architektów, handlowców, wykonawców oraz inwestorów.  Podczas czterech dni, targi odwiedziło niemal 50 000 zwiedzających.

 

Najważniejsze wydarzenia targowe

 Forum Architektury – dedykowane architektom, a realizowane przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum architektom już po raz trzeci dedykowano specjalny projekt: Strada Di Architettura. Specjalną „ścieżkę zwiedzania” wyznaczały stoiska firm, na których prezentowano zaawansowane technologicznie produkty, dające nowe możliwości kształtowania otaczającej nas architektury. Znalazły się wśród nich m.in. okna do dachów płaskich, garażowa brama uchylna, drzwi do domów pasywnych, garażowe bramy segmentowe, klejone bukowe drewno konstrukcyjne o niezwykle szerokim zastosowaniu, aktywne szkło zmieniające przezroczystość, okładziny ścienne, czy prezentowane po raz pierwszy na polskim rynku korkowe podłogi z nadrukami. Do tej szczególnej „trasy” należała również ekspozycja poświęcona łazience: AQUA-SAN Inspiracje. Tutaj, w zadedykowanym tej tematyce całym pawilonie, projektanci wnętrz zapoznawali się z najnowszymi propozycjami producentów ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych i kamienia wykończeniowego, armatury oraz mebli łazienkowych. Strefę wzbogaciło kilka specjalnych, tematycznych wystaw produktowych.

 Strefa Testów– gdzie wykonawcy pod okiem producentów, w praktyce, mogli sprawdzić zalety kilkuset produktów. Dynamiczne pokazy i prezentacje z elementami „show” zdominowały tegoroczną Strefę.

 Dni Inżyniera Budownictwa – w trakcie pierwszych dwóch dni targowych profesjonaliści rozmawiali na aktualne zagadnienia w ramach organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa Dni Inżyniera Budownictwa. W tegorocznej edycji Targów BUDMA podjęta została tematyka dotycząca m.in. zmian w prawie zamówień publicznych, zmian aktualnie obowiązującego prawa budowlanego czy też budownictwa na terenach zalewowych.

 Piękna Stal - Potencjał polskiej branży konstrukcji stalowych, technologia gięcia stali i jej wykorzystania
w konstrukcjach stalowych czy też konstrukcje stalowe w budynkach wysokich, mostach i wiaduktach były tematami przewodnimi konferencji „Konstrukcje Stalowe Trwałe i Piękne”, zorganizowanej przy współpracy z Polską Izbą Konstrukcji Stalowych.

 Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego – już po raz piąty, podczas BUDMY, odbyło się forum poruszające bardzo istotny w obecnych czasach temat budownictwa niskoenergetycznego podczas którego podjęto zatem dyskusję o rozwoju budownictwa energooszczędnego jako ogromnej szansy dla naszego kraju i zapewnienia większego bezpieczeństwa energetycznego, możliwości budowy nowoczesnej i wygodnej infrastruktury, która wpłynie na redukcję emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza, a dla klienta indywidualnego spowoduje wyraźne obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem energii. 

Targi CBS, organizowane wspólnie przez Klub Sportowa Polska oraz MTP, to oferta najnowszych trendów oraz technologii obowiązujących w zakresie budownictwa sportowego, wyposażenia ośrodków sportowych i spa. Ekspozycja, kierowana była głównie do przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz inwestorów, którzy planują budowę nowych bądź modernizację istniejących obiektów. Istotną częścią prezentacji były maszyny i urządzenia do zakładania oraz pielęgnacji zielonych terenów sportowych.

 Targi GLASS przedstawiły możliwości wykorzystania surowca, który dzięki swojej uniwersalności, daje wręcz nieograniczone możliwości zastosowania. W nowoczesnych wnętrzach szkło stanowi istotny element architektury i designu. Samoczyszczące się fasady, ograniczenie zużycia energii, ochrona przed włamaniem, czy po prostu zredukowanie hałasu to tylko kilka przykładów – dzisiejsze technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na wiele.

Podczas targów BUDMA podziwiać można było również zmagania fachowców podczas licznych turniejów i mistrzostw, które wyłoniły nowych Mistrzów Polski i Europy! Mistrzem Polski Młodych Parkieciarzy został Michał Łuka, który będzie reprezentował nasz kraj na Europejskich Mistrzostwach Młodych Parkieciarzy w Czechach. Zaszczytny tytuł został wręczony również Wojciechowi Dąbkowi, który zajął pierwsze miejsce w I Mistrzostwach Polski w Montażu Wykładzin. I Europejskie Mistrzostwa Glazurnicze wyłoniły nowych Mistrzów Europy, którymi zostali Janusz Milecki oraz Grzegorz Duk. Dwudniowe emocje towarzyszyły także zmaganiom dekarzy, którzy po raz siódmy mierzyli się w organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy. Tutaj, poza zaszczytnym tytułem Mistrza i nagrodami rzeczowymi, stawką było reprezentowalnie Polski na Mistrzostwach Świata w Rumunii. W kategorii „dachy metalowe” Mistrzostwo Polski Młodych Dekarzy zdobyła drużyna z Podlaskiego Oddziału PSD w składzie:  Artur Falkowski i Patryk Żukowski (mentor: Kamil Muszyński); kategoria „dachy strome” należała do ekipy z Mazowsza w składzie: Adam Jaworski i Marcin Chłystek (mentor: Emil Kubański). Trzecią kategorię Mistrzostw czyli „dachy płaskie” zdominowała reprezentacja Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PSD: Artur Górniak i Marcin Szafrański (mentor: Ryszard Piwowski). Gratulacje i powodzenia na Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy!

Targi odbyły się pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Izby Architektów RP.