ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 3/2020 
(Lipiec-Wrzesień
)

Zapraszamy do lektury nr 3/2020 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. prezentację kolekcji nominowanych w II edycji konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, wypowiedzi przedsiębiorców jak radzą sobie w czasie pandemii, artykuł o trendach we wzornictwie na 2021 roku oraz wiele innych m.in. z działu PORADY. Życzymy ciekawej lektury!

 

WAWA Design Festiwal 2013 – pierwszy festiwal designu w stolicy

WAWA Design Festiwal 2013Pierwszy warszawski festiwal designu WAWA Design Festiwal 2013 odbył się w dniach 6-15 września w Soho Factory. W ramach imprezy codziennie można była oglądać szereg wystaw, uczestniczyć w warsztatach i wykładach. Swoją ofertę zaprezentowała również firma Greston, czołowy dystrybutor płytek ceramicznych Porcelanosa, Colorker, Apavisa, Aparici.

WAWA Design Festiwal 2013 powstał z inicjatywy Iwony Kowalczyk i Kseni Kaniewskiej, które były jednocześnie kuratorkami wydarzenia. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był CZŁOWIEK. W ramach festiwalu codziennie, przez 10 dni (od 6 do 15 września 2013 r.), zainetesowani mogli uczestniczyć w szeregu projektach, które w zasadniczy sposób dotykały tematyki tytułowego człowieka. Organizatorzy pokazywali świat projektowany przez człowieka i dla człowieka. Głównym celem wydarzenia była przede wszystkim prezentacja i promocja kreatywnego projektowania, a także edukacja społeczeństwa w sferze wzornictwa przemysłowego i nowych technologii ważnych dla rozwoju intelektualnego społeczeństwa, powiedziały organizatorki i kuratorki festiwalu. Część festiwalowych imprez dedykowano stołecznym twórcom. Między innymi na wystawie “Projekt Warszawiak” można było podziwiać prace warszawskich projektantów i animatorów kultury. Organizatorzy przygotowali też specjalną wystawę “Humanity” oraz debatę dla seniorów. Urzędnicy ze stołecznego ratusza dyskutowali z artystami na temat współpracy na linii miasto-projektant-mieszkaniec z ukierunkowaniem na różne grupy docelowe. Zagranicznym akcentem była ekspozycja „Białoruś. Ulica, której nie ma”, prezentująca twórczość tego kraju. Oprócz wystaw odbywały się warsztaty, panele, wykłady, debaty i pokazy filmowe.

WAWA Design Festiwal 2013, stoisko Greston

Firma Greston na swoim stoisku (zdjęcie) prezentowała najnowocześniejsze rozwiązania proponowane przez producentów branży ceramicznej i sanitarnej. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie zarówno wśród architektów wnętrz, jak i studentów wydziałów architektonicznych oraz pozostałej publiczności. Największym zainteresowaniem cieszyła się intrygująca w swoim kształcie i zagadkowa w obsłudze bateria Axor Starck Organic firmy Hansgrohe. Furorę zrobił też system nagłośnienia wanny Sound Wave marki Kaldewei. „Fala dźwiękowa” umożliwia nie tylko usłyszenie dźwięku, ale zobaczenie go i dotknięcie. Greston pokazał ponadto kolekcję Axor Urquiola Hansgrohe, na którą składają się wanna, umywalka, baterie, akcesoria; baterie Supernova i Tara marki Dornbracht oraz wannę Bassino i brodzik Xetis Kaldewei. Reprezentująca firmę Greston Magdalena Jakubowska ma nadzieję, że festiwal na stałe zagości w Warszawie i będzie miejscem prezentacji nowych trendów w wyposażeniu wnętrz.

Współorganizatorem WAWA Design Festiwal 2013 było stołeczne centrum artystyczne Soho Factory, Stowarzyszenie DizajnSkłaD oraz władze Warszawy. Wydarzenie wspierały Centrum Kultury i Instytut Polski w Mińsku. Wstęp na wszystkie wystawy był bezpłatny.

Zdjęcie: Greston