ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 3/2020 
(Lipiec-Wrzesień
)

Zapraszamy do lektury nr 3/2020 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. prezentację kolekcji nominowanych w II edycji konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, wypowiedzi przedsiębiorców jak radzą sobie w czasie pandemii, artykuł o trendach we wzornictwie na 2021 roku oraz wiele innych m.in. z działu PORADY. Życzymy ciekawej lektury!

 

Akcja Ratujemy Mozaiki w Trójmieście

Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury, organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki, zapraszają do gdańskiego Instytutu Sztuki Wyspa na wernisaż i wystawę zatytułowaną Mozaiki Trójmiasta. Od 13 września do 6 października br. będzie można podziwiać wyjątkowe fotografie autorstwa Szymona Rogińskiego, prezentujące piękne mozaik z terenu Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Mozaiki  w Trójmieście

Wystawa fotografii Trójmiejskich mozaik ma zwrócić uwagę mieszkańców na te czasami niezwykłe dzieła sztuki, które zdobią ściany otaczających ich budynków. Będzie można miedzy innymi obejrzeć elewację baru Neptun, odnowione prace na dworcu Gdynia Główna, kompozycje z Domu Technika NOT czy w budynku dawnego Domu Handlowego Alga. Piękno i różnorodność mozaik, sfotografował na potrzeby wystawy w ramach akcji Ratujemy Mozaiki, Szymon Rogiński, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (poniżej jedna z fotografii). Wernisaż zdjęć w gdańskim Instytucie Sztuki Wyspa odbędzie się 13 września o godzinie 19:00, a sama ekspozycja potrwa do 6 października.

Oprócz wystawy, Instytutu Sztuki Wyspa wspólnie z Ceramiką Paradyż oraz Fundacją Architektury, organizatorami akcji Ratujemy Mozaiki, przygotowali  seminarium Mozaiki w przestrzeni Trójmiasta, w którym wezmą udział Jacek Friedrich. historyk sztuki, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Hubert Bilewicz, histo­ryk sztuki, nauczy­ciel aka­de­micki, Dorota Grubba-Thiede, historyczka sztuki i rzeźbiarka i Andrzej Dyakowski, artysta malarz. Odbędzie się ono 4 października o godzinie 17:00. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

Akcja Ratujemy Mozaiki

Mozaiki należą do jednych z najstarszych dekoracji plastycznych w architekturze. W Polsce popularność zyskały w okresie powojennym; ozdabiano mini elewacje i wnętrza kin, dworców, biur, barów, teatrów czy uniwersytetów. W tamtym czasie wykonywano je praktycznie ze wszystkiego, np. z tłuczonych talerzy i butelek, odłamków kamienia, odpadów poprodukcyjnych oraz oczywiście z płytek ceramicznych i szklanych. Wiele z mozaik czasy świetności ma już za sobą, zapomniane coraz bardziej niszczeją albo skuwane znikają bezpowrotnie. Aby je ratować, Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury podjęły wspólną inicjatywę pod nazwą Ratujemy Mozaiki. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w Polsce oraz potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego. Akcja została zainicjowana została w marcu 2012 r., a wystawa Mozaiki Trójmiasta jest jej trzecim etapem. Dodatkowo w ramach kampanii Ratujemy Mozaiki trwa konkurs Mozaikowa mapa Polski, którego celem jest stworzenie unikatowej mapy polskich mozaik. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ratujemymozaiki.com oraz profilach Facebook: www.facebook.com/RatujemyMozaiki i www.facebook.com/FundacjaArchitektury.

Zdjęcie: Szymon Rogiński