ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2020 
(Kwiecień-Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury nr 2/2020 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. prezentację kolekcji nominowanych w I edycji konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, artykuł o trendach we wzornictwie w 2020 roku, porady na co zwracać uwagę przy wyborze przecinarek elektrycznych i tarcz diamentowych wykorzystywanych do cięcia płytek ceramicznych. Życzymy ciekawej lektury!

 

Wizyta w firmie Xaar, znanego producenta głowic do drukarek atramentowych

wizyta dziennikarzy w firmie Xaar W kwietniu br. grupa dziennikarzy z Polski, Chin, Brazylii, Indii, Turcji oraz Hiszpanii z czasopism poświęconych płytkom ceramicznym gościła w Wielkiej Brytanii w firmie Xaar, znanego na świecie producenta głowic piezoelektrycznych do drukarek atramentowych wykorzystujących technologię DOD (drop on demand – kropla na żądanie).

W programie było spotkanie w głównej siedzibie i centrum badawczo-rozwojowym firmy w Cambridge oraz zwiedzanie bardzo nowoczesnej fabryki w Huntingdon, gdzie w sterylnych warunkach (tzw. komorach-pomieszczeniach czystych) produkowane są m.in. głowice Xaar 1001, stosowane w drukarkach do cyfrowego dekorowania płytek ceramicznych.

Xaar fabryka w Huntingdon
Produkcja głowic Xaar 1001 odbywa sie w sterylnie czystych komorach

Firma Xaar, która powstała w Wielkiej Brytanii w 1990 r. jest spółką notowaną na giełdzie w Londynie. Obecnie zatrudnia przeszło 500 osób i ma fabrykę w Jarfalla (w Szwecji) oraz w Parku Technologicznym w Huntingdon. Xaar obserwując rewolucyjne zmiany w technologii zdobienia płytek ceramicznych, które sprawiły, że coraz powszechniej stosowany druk cyfrowy, w 2010 r. rozpoczął prace nad przystosowaniem produkowanych głowic do potrzeb producentów płytek ceramicznych. Na rynek wprowadzono głowicę Xaar 1001 G6. Wykorzystuje on opatentowaną TF Technology TM oraz Hybrid Side Shooter. Obieg pigmentu (atramentu) w komorze głowicy jest tak rozwiazany, że że nie ulega on sedymentacji, a mogące się znależć w nim pęcherzyki powietrza i mikroskopijne zanieczyszczenia nie zatykają bardzo małych dysz, przez które wydobywają się krople barwnika. Głowica typu Xaar 1001 wykorzystuje technologię greyscale co oznacza, że na podłoże natryskiwane są krople różnej wielkości. Jest to uzyskiwane za pomocą emisji pojedynczych kropelek lub serii kropelek. Głowica Xaar 1001 G6 pozwala na uzyskanie serii po 7 kropelek o pojemności od 6 pl do 42 pl. W rezultacie efektywna rozdzielczość postrzegana wzrokowo wynosi 1080 dpi (zamiast faktycznego 360 dpi). Jest to znaczaca różnica w porównaniu z tzw. głowicami binarnymi. Technologia greyscale daje bardzo wierną reprodukcję obrazu i pozwala na uzyskanie doskonałej zgodności kolorystycznej z oryginałem. Zapewnia wyrażny obraz i ciągłość linii. Dzięki drobnym kroplom różnej wielkości uzyskuje się bardzo dobrą jakość druku.

Image
Do dekorowania tych płytek wykorzystano głowice Xaar 1001

W 2012 r. firma Xaar, odpowiadając na potrzeby producentów płytek ceramicznych wprowadziła na rynek głowice Xaar 1001 G12. Głowica ta pozwala na uzyskania kropel od 12 pl do 84 pl i umożliwia nanoszenie dekoracji o bardzo intensywnej barwie lub przy mniejszym zużyciu barwnika dwa razy szybsze nanoszenie wzoru niż np. w przypadku głowicy G6. Oznacza to, że w przypadku gdy nie jest wymagana bardzo duża rozdzielczość (wówczas niezbędna jest głowica Xaar 1001 G6) i wzór nie ma intensywnego koloru zastosowanie nowej głowicy G12 daje producentowi płytek zmiejszenie kosztów wytwarzania płytek.

Więcej informacji o głowicach Xaar 1001 zostanie zamieszczone w kwartalniku "Wokół Płytek Ceramicznych" nr 2/2013.