Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 2/2024 
(Kwiecień - Czerwiec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 2/2024, w którym znajdują się m.in. prezentacje kolekcji nominowanych w I etapie konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; artykuły dotyczące polskiego rynku płytek ceramicznych w I kwartale 2024 roku oraz eksportu hiszpańskich płytek ceramicznych w 2023 roku. W tym wydaniu zamieszczamy też wywiad z Alberto Echavarria, sekretarzem generalnym ASCER, a także rozmowę z Ferdynandem Gackim, Prezesem Zarządu Polskiej Unii Ceramicznej na temat Branżowego Centrum Umiejętności w Opocznie. W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie błędów popełnianych podczas układania płytek wielkoformatowych.

 

 

Ostrożny optymizm po XI targach Grupy PSB

Image Na początku kwietnia (11-12.04) br. w Kielcach odbyła się XI edycja targów materiałów budowlanych, organizowanych przez Grupę PSB. Jak wynika z wstępnych podsumowań, liczba i wartość zawartych podczas targów kontraktów, wydaje się być zbliżona do tej sprzed roku. Dlatego też PSB ocenia obecną sytuację rynkowa z optymizmem, ale ostrożnym.

W targach Grupy PSB wzięła udział rekordowa liczba wystawców – 290 firm – producentów wyrobów dla budownictwa i ponad 340 firm - kupców PSB, reprezentujących składy materiałów budowlanych oraz sklepy PSB-Mrówka i PSB-Profi z całego kraju. Łącznie nad szczegółami zawieranych na targach kontraktach pracowało ponad 3500 osób.

Zdaniem organizatorów, liczba i wartość nawiązanych kontaktów biznesowych pozwalają, z dużą dozą sprawdzalności, prognozować sytuację na rynku materiałów budowlanych w II kwartale 2013 r., a nawet w całym sezonie budowlanym. Tegoroczna długa i ciężka zima opóźniła w wielu regionach kraju rozpoczęcie prac budowlanych nawet o 6 tygodni. Aby pomóc inwestorom i wykonawcom odrobić zaległości, w placówkach PSB przygotowano bogatą ofertą handlową, w tym także materiałów dla budownictwa energooszczędnego i ekologicznego.

Niewątpliwą atrakcją XI Targów PSB była próba bicia rekordu Guinnessa w budowie największej na świecie rzeźby z glazury. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i rzeźba przedstawiająca Złotą Koronę (o wysokości i średnicy 3,15 m) - otrzymała certyfikat Guinness World Records i została wpisana do Księgi Guinnessa. Organizatorzy akcji, producent chemii budowlanej firma Selena oraz Grupa PSB zdecydowali, że ceramiczny symbol Kielc stanie przed stadionem klubu piłkarskiego MKS Korona Kielce.

Źródło: Grupa PSB