W śród wystawców tegorocznych targów CEVISAMA obecnych było dwóch polskich producentów – Grupa Końskie i AlfaCer Wiesław Kwiatkowski. Oto krótkie prezentacje targowej oferty tych firm.
Grupa Końskie po raz drugi wystawiała się podczas targów CEVISAMA w Walencji. Na powierzchni 96 m 2 (dużo większej niż w poprzednim roku), w centrum prestiżowego pawilonu, tuż obok czołowych firm hiszpańskich (fotografia 1).
Sylwia Kucko
W Walencji po raz 33. (9–13.02.2015 r.) odbyły się targi CEVISAMA. Od lat jest to jedna z najważniejszych na świecie międzynarodowych imprez branży płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. W tym roku po raz pierwszy trwały pięć dni – od poniedziałku do piątku, a nie cztery, jak w poprzednich latach. Zmiana ta, to pozytywna odpowiedź organizatorów targów na sugestie wielu hiszpańskich producentów płytek ceramicznych. Ich zdaniem dłuższe targi powinny wpłynąć na wzrost liczby odwiedzających oraz potencjalne zwiększenie obrotów wystawców.
mgr inż. Maciej Rokiel
W numerze (2/2014) kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” ukazał się artykuł mgr. inż. Macieja Rokiela pt. „Uszczelnienia pod posadzki w pomieszczeniach mokrych” (str. 27–28). Omówiono w nim zasady projektowania podłóg oraz wykonania uszczelnienia zespolonego. Artykuł, który macie Państwo przed sobą, jest kontynuacją tej tematyki.
mgr inż. Henryk Pieczarowski
Piece kaflowe i kominki to nie tylko ozdobny element wyposażenia wnętrz (fotografia 1), ale przede wszystkim urządzenie grzewcze złożone z elementów ceramicznych oraz metalowych np. paleniska, przewodów kominowych, ścian kumulacyjnych, okładzin zewnętrznych. Aby piec kaflowy spełniał oczekiwane funkcje grzewcze, muszą być nie tylko poprawnie obliczone jego gabaryty i parametry robocze, ale również powinien być wykonany z materiałów charakteryzujących się ogniotrwałością, odpowiednią pojemnością cieplną i rozszerzalnością.
dr inż. Barbara Francke, Instytut Techniki Budowlanej
Zgodnie z trzecim wymaganiem podstawowym pt. „Higiena, zdrowie i środowisko” wynikającym z Rozporządzenia UE nr 305/2011 oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, rozdział 4 § 315, prawidłowo zaprojektowany i wykonany taras:
Gala PZP odbyła się w centralnym miejscu targów BUDMA, tzw. Iglicy, i była okazją do uczczenia ukazania się książki „Standardy Prac Glazurniczych”. Dziękuję osobom, firmom i instytucjom, bez których zaangażowania trudno wyobrazić sobie realizację tego projektu. Wydarzenie to jest zwieńczeniem kilku lat pracy wieloosobowego zespołu wykonawców, techników i inżynierów – przedsięwzięcia unikatowego ze względu na swoją wartość i obiektywizm.
Wprowadzenie standardów wykonawczych to moment, który rodzi wiele pytań. Najczęściej dotykają one tego, co się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, jak trzeba teraz budować, jakie stosować technologie, w jakim stanie znajduje się obecnie branża budowlana, w tym glazurnicza. Widzimy duże zmiany w produktach, producenci zalecają systemowe rozwiązania, a sama łazienka przeszła prawdziwą rewolucję.
Na przełomie 2014/2015 r. Polskie Zrzeszenie Płytkarzy zainicjowało i zrealizowało cykl spotkań konferencyjnych dedykowanych firmom wykonawczym, których celem była wymiana poglądów i doświadczeń, identyfikacja problemów oraz zwiększenie świadomości w zakresie m.in. standardów wykonawczych, technologii czy odbioru robót.
Na 2014 r. przypadł jubileusz 25-lecia działalności Grupy Paradyż, która przez ten czas wypracowała sobie pozycję czołowego producenta płytek ceramicznych w Polsce i również w ciągu ostatnich 12 miesięcy udowodniła, że pomimo nie najlepszej kondycji całego budownictwa jest stabilnym, prężnie rozwijającym się przedsiębiorstwem. Szacujemy, że obecnie nasz udział w krajowym rynku płytek ceramicznych wynosi wartościowo 25%. W 2014 r. globalna sprzedaż oraz moce produkcyjne Grupy Paradyż były na podobnym poziomie jak w 2013 r. (...)
mgr Mariusz Sochacki, PAB - PCR & F Institute
Po zanotowanym w 2012 r. pewnym regresie na rynku płytek ceramicznych od 2013 r. sytuacja uległa stabilizacji, która utrzymała się w 2014 r. Był to rezultat niewielkiego wzrostu robót wykończeniowych realizowanych w budownictwie mieszkaniowym, a także utrzymania zapotrzebowania w budownictwie niemieszkaniowym (rysunek 1).
W marcu br. firma Servitor Prim, jeden z liczących się na rynku w Polsce dystrybutorów materiałów budowlanych i wyposażenia łazienek, wprowadziła dla klientów usługę Łazienka 3w1. Dzięki tej ofercie można urządzić łazienkę od początku do końca. Skierowana jest głównie do osób, które nie mają czasu zająć się remontem łazienki. Firma zapewnia kompleksową obsługę: pomoc i doradztwo w urządzeniu łazienki, proponując ofertę, w której skład wchodzi:
Strona 1 z 2