Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Prenumerata dla szkół srednich i uczelni wyzszych

www.sopro.pl

www.cerrad.com

Zostań sponsorem prenumeraty kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych" dla studentów uczelni wyższych Atrakcyjne warunki współpracy!

Redakcja kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” prowadzi akcję ułatwiającą studentom wydziałów ceramiki, architektury wnętrz oraz wzornictwa wyższych uczelni w Polsce, systematyczny dostęp do najnowszej wiedzy z zakresu technologii produkcji, designu, a także zasad prawidłowego stosowania płytek ceramicznych. Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki wsparciu firm prenumerujących kwartalnik „Wokół Płytek Ceramicznych” dla studentów. Ufundowane egzemplarze są wysyłane na ręce wykładowców, którzy wykorzystują je podczas zajęć i rozdysponowują wśród studentów. Każdy egzemplarz jest oznaczony na pierwszej okładce specjalną nalepką informującą o firmie fundującej. Wyboru uczelni i wykładowców może dokonać fundator lub zrobi to redakcja przy jego akceptacji. Koszt rocznej prenumeraty ulgowej (rabat 50%) w 2014 r., dla co najmniej 30 studentów, wynosi 1197,00 zł. W zamian oferujemy:

  • zamieszczenie na łamach kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” (w okresie objętym prenumeratą) informacji o działalności firmy fundującej prenumeratę, wraz z kolorowym logo, w rubryce „Prenumerata dla szkół i uczelni wyższych”;
  • zamieszczenie na stronie internetowej czasopisma www.plytkiceramiczne.info.pl banera z reklamą firmy i linkiem do jej strony www.

Wszelkie pytania proszę kierować do redakcji kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych”: tel. (22) 826 20 27, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Różnorodność płytek ceramicznych

Agata Chomiak, FABRYK – ART

Jednym z głównych założeń przy aranżowaniu wnętrza jest jego funkcjonalność, a co za tym idzie, wygoda. W dobie ciągłego braku czasu, świetnie sprawdzają się płytki gresowe, których w przeciwieństwie np. do drewna nie trzeba impregnować. Są idealnym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym, dzięki czemu zimą są ciepłe, a latem przyjemnie chłodzą stopy. Dla tych, którzy preferują drewno na podłodze, producenci proponują płytki imitujące deski.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wygodna łazienka na poddaszu

Magdalena Kaliszuk-Barańska

W numerze 1/2014 kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” pisałam o podstawowych zasadach ergonomii w projektowaniu łazienek, również tych ze skosami. Teraz prezentuję je w praktyce na przykładzie modernizacji łazienki na poddaszu w domu jednorodzinnym.

Zamów dostęp do artykułu >>

Hotel w wielkim formacie

Dawid Mućka, P.H. Servitor Prim

W czterogwiazdkowym hotelu Villa Park w Ciechocinku możemy przekonać się, jak wielkoformatowe płytki sprawdzają się w praktyce i wpływają na design pomieszczeń. Przez wiele lat w recepcji tego hotelu znajdowały się gresy polerowane w formacie 40 x 40 cm (fotografia 1). Kiedy narodziła się idea remontu, postanowiono ułożyć płytki, które będą odpowiednie do dużego natężenia ruchu oraz poprawią estetykę pomieszczenia.

Zamów dostęp do artykułu >>

Nietypowa reklamacja trwałości barwy okładzin ściennych z płytek ceramicznych

Mgr inż. Henryk Pieczarowski

Obecnie reklamacje okładzin ceramicznych są najczęściej spowodowane złym wykonawstwem lub nieprawidłowym doborem płytek ceramicznych do warunków eksploatacji okładzin. Opisane w artykule reklamacje dotyczą okładzin ściennych ze szkliwionych płytek ceramicznych zaliczanych wg normy PN-EN 14411 do grupy BIII, wykonanych w obszarach o podwyższonej wilgotności, a więc brodzików i natrysków.

Zamów dostęp do artykułu >>

Do jakiej wysokości kłaść płytki na ścianach w łazience?

Magdalena Kaliszuk-Barańska

Wysokość ułożenia płytek na ścianach w łazience i w.c. jest sprawą indywidualną. Ja osobiście nie gustuję we wnętrzach z płytkami od podłogi do sufitu. Wolę zostawić fragment ściany i np. ułożyć tam ciekawą tapetę, tynk dekoracyjny czy po prostu powiesić jakiś obraz lub grafikę. Ze względów praktycznych zalecam jednak układanie płytek w strefach mokrych, czyli wokół umywalki i w.c., w kabinie prysznicowej oraz nad wanną.

Zamów dostęp do artykułu >>

Metamorfoza usług projektowania

Marcin Pietrzyk, CAD Projekt K&A

Odradzający się po długim okresie zastoju rynek wyposażenia wnętrz wymógł na firmach i osobach pracujących w tej dziedzinie nieco zmienione podejście do sposobu pracy oraz zakresu usług dodatkowych. Obserwując ten proces z pozycji producenta oprogramowania, zauważam pozytywny trend związany z usługami zaawansowanymi technologicznie.

Zamów dostęp do artykułu >>

Jak prawidłowo sporządzać deklarację właściwości użytkowych płytek ceramicznych

mgr inż. Jadwiga Tworek, Instytut Techniki Budowlanej

Na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 (Construction Products Regulation – CPR) zastępującego dyrektywę 89/106/EWG od 1 lipca 2013 r. producenci płytek ceramicznych mają obowiązek dostarczania kopii deklaracji właściwości użytkowych wraz z każdą partią wyrobów dostarczanych jednemu odbiorcy. Rozporządzenie zmieniło zakres i format deklaracji sporządzanej przez producenta pod rządami dyrektywy, a co ważniejsze, zmieniło także znaczenie tego dokumentu przy wprowadzaniu na rynek i udostępnianiu wyrobów budowlanych.

Zamów dostęp do artykułu >>

Xaar pracuje nad dalszą digitalizacją produkcji płytek ceramicznych

Danuta Kostrzewska-Matynia

Producenci głowic, drukarek i tuszy bezustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami, które w stosunku do obecnie stosowanych technologii dałyby jeszcze większe korzyści projektantom i producentom płytek ceramicznych, a klientom atrakcyjniejsze produkty. Firma Xaar, znany na świecie producent głowic do cyfrowych drukarek atramentowych wykorzystujących technologię DOD (drop on demand – kropla na żądanie), przeznacza 12% dochodu na badania oraz rozwój i pracuje nad możliwością wykorzystania technologii druku cyfrowego w fabrykach płytek ceramicznych.

Zamów dostęp do artykułu >>

Szkło we wnętrzach

Marek Sowula, Dubiel Vitrum Sp.j.

Ze względu na swoje wyjątkowe cechy i walory estetyczne, szkło coraz częściej jest wykorzystywane we współczesnych wnętrzach. Transparentność, wytrzymałość, podatność na obróbkę i zdobienie oraz wodoodporność to niepowtarzalne właściwości, dzięki którym szkło znajduje coraz większe grono sympatyków.

Zamów dostęp do artykułu >>

Nową serię drukarek Gamma XD firma DURST zaprezentuje na targach Tecnargilla 2014

Firma Durst, światowy lider w przemysłowym zastosowaniu technologii druku cyfrowego na targach Tecnargilla 2014, które odbędą się 22–26.09.2014 w Rimini, zaprezentuje nową serię drukarek Gamma XD. Urządzenia Gamma 98 XD oraz Gamma 148 XD to nowej generacji 8-kolorowe cyfrowe drukarki atramentowe. Zastosowano w nich wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym koncepcję modularności oraz zintegrowaną funkcję automatycznej konserwacji.


Otwórz powiększenie >>

www.durst-online.com

Cięcie płytek wielkoformatowych

Mariusz Machnik, Jarosław Jabłoński, RUBI Polska

Obróbka płytek ceramicznych o wymiarach powyżej 90, 100, a nawet 120 cm, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach, stanowi nowe wyzwanie dla glazurników. Urządzenia do takich prac muszą umożliwiać stosowanie odpowiednio większych sił cięcia i łamania oraz mieć większą wytrzymałość, niż sprzęt do mniejszych płytek, a także zapewniać bardzo dużą dokładność cięcia. Często wymaga to zastosowania nowatorskich rozwiązań technicznych oraz nowych materiałów konstrukcyjnych.

Zamów dostęp do artykułu >>

ANDAL System SAP 2

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ TEGO SYSTEMU?

Ponieważ oferuje różne możliwości i posiada wiele zalet:

  • eliminuje różnice grubości płytek
  • łatwo go używać, nawet nie będąc specjalistą
  • minimum wysiłku przy montażu i usuwaniu
  • utrzymuje płytki idealnie równo podczas układania
  • przyspiesza układanie płytek wielkoformatowych
  • redukuje ilość reklamacji
  • nie pozwala na „skurcz” kleju / przyciąganie płytki do podłoża/
  • nie wymaga specjalistycznego sprzętu
  • kliny są wielokrotnego użytku
  • pozwala na zastosowanie minimalnej fugi /2mm/


Otwórz powiększenie >>

www.stargres.pl

Montaż wielkoformatowych płyt ceramicznych na elewacjach

Katarzyna Wagner, product manager ds. spieków kwarcowych Laminam, Interstone Sp. z o.o.

Właściwości i bardzo dobre parametry wielkoformatowych płyt spieków kwarcowych Laminam pozwalają stosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, m.in. na elewacjach. Materiał ten stanowi bowiem świetną alternatywę dla kamienia, ceramiki, a także płyt włókno-cementowych.

Zamów dostęp do artykułu >>

System RLS poziomowania płytek wielkoformatowych

mgr inż. bud. Paweł Gruszecki

Z roku na rok wzrasta popularność płyt wielkoformatowych. Aby wyjść naprzeciw potrzebom glazurników układających takie płyty, powstał system poziomowania RLS (Raimondi Levelling System), który gwarantuje łatwość, szybkość i dokładność montażu. Produkowany jest od 2009 r. i został uznany przez fachowców za system najbardziej dopracowany technicznie i niezawodny. System RLS poziomuje płytki, usuwając „zęby” i nierówności między nimi i jest w stanie „dociągnąć” do pewnego stopnia brzegi nierównych płytek.


Otwórz powiększenie >>

http://sklepdlaglazurnika.pl/

Jak skorygować krzywizny płytek wielkoformatowych i uzyskać ładną okładzinę

Mariusz Stańczyk, Starszy doradca techniczny – ROVESE S.A .

Płytki wielkoformatowe są coraz bardziej popularnym ceramicznym materiałem okładzinowym, stanowiącym nie lada wyzwanie i źródło nowych inspiracji dla projektantów i architektów. Wbrew pozorom wielkoformatowych płytek nie układa się szybciej niż np. 20 x 20 cm, gdyż wymagają precyzji zarówno przy planowaniu ułożenia, jak i podczas montażu.

Zamów dostęp do artykułu >>

Czy wiesz jak sobie poradzić z płytkami wielkoformatowymi?

Rozwój technologii produkcji płytek ceramicznych oraz nieustanne poszukiwania producentów, aby ich oferta wyróżniała się na rynku, zaowocowały pojawieniem się okładziny ze spieków kwarcowych w formacie 100 x 300 cm. Daje to architektom i projektantom nowe możliwości w aranżowaniu otaczającej przestrzeni, z czego chętnie korzystają. Jednak to co dla jednych jest swobodą projektową, dla innych stanowi poważne wyzwanie i konieczność rygorystycznego przestrzegania zasad podczas prac montażowych.


Otwórz powiększenie >>

http://www.mira.pl/

Wielkoformatowe płyty Laminam

Katarzyna Wagner – product manager ds. Laminam, Interstone Sp. z o.o.

Płyty te nazywane w Polsce „spiekami kwarcowymi”, produkowane są przez włoską firmę Laminam S.p.A. Fabryka powstała kilkanaście lat temu i obecnie ma 4 linie produkcyjne. Firma Laminam opracowała i opatentowała proces produkcji wielkoformatowych, cienkich i lekkich płyt ceramicznych, dzięki czemu jest liderem w swojej branży zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji płyty są alternatywą dla kamienia naturalnego, gresu i płytek ceramicznych.


Otwórz powiększenie >>

http://www.laminam.pl/

Szybki montaż płytek wielkoformatowych na nierównym podłożu

mgr inż. Bartosz Polaczyk, Product Manager

W przypadku układania płytek wielkoformatowych istotną sprawą jest bardzo równe podłoże. Do jego wyrównania firma Kreisel proponuje specjalistyczne rozwiązanie – szybkowiążącą wylewkę RENOGRUNT 412 produkowaną na bazie cementu. Dwie godziny – tylko tyle czasu wystarczy, aby po wylaniu wylewki można było po niej chodzić. Po wykonaniu warstwy wyrównującej już następnego dnia podkład jest gotowy, aby układać na nim płytki. RENOGRUNT 412 zawiera włókna zbrojące zapewniające wylewce bardzo dużą wytrzymałość na zginanie. Należy podkreślić, że wylewka RE NOGRUNT 412 to wysoce wytrzymały produkt (wytrzymałość na ściskanie >30 MPa) i dzięki temu jest idealna jako podkład nie tylko pod płytki ceramiczne, ale także pod panele i klejone parkiety. Wylewka może mieć grubość 2–20 mm.


Otwórz powiększenie >>

www.kreisel.pl

Duży format – duże wymagania

Andrzej Król, Sopro Polsk a Sp. z o.o.
Paweł Lisiński, WIM Sp. z o.o.

Obecnie ściany i podłogi wewnątrz i na zewnątrz budynków, zarówno mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej czy handlowych, bardzo często pokrywane są płytkami wielkoformatowymi. Trzeba zaznaczyć, że na rynku jest już sporo płytek w formacie 100 x 300 cm (fotografia 1), a pojawiają się nawet 150 x 300 cm. Duży format płytek, zwłaszcza w otwartych i nowoczesnych przestrzeniach, daje możliwość tworzenia ciekawych aranżacji, ale też wymusza zastosowanie przez firmy wykonawcze nowych technik oraz technologii i bardzo staranny dobór materiałów.

Zamów dostęp do artykułu >>

Ceramiche Cerdisa S.A. i jej bogata oferta handlowa

Mgr Tacjana Pazura

Zapraszamy czytelników do zapoznania się z hitami handlowymi różnorodnej oferty płytek ceramicznych produkowanych przez Ceramiche Cerdisa, ale także i jej historią.

Cerdisa powstała w 1959 r. i obecnie stanowi integralną część holdingu o nazwie Gruppo Ceramiche Ricchetti S.A. Grupą kierował do 2009 r. Oscar Zannoni, któremu udało się na zawsze, dzięki swojej przedsiębiorczości, wpisać do historii włoskiego dystryktu producenckiego, jakim jest Sassuolo. To właśnie on, jako jeden z pierwszych właścicieli fabryk w branży płytek ceramicznych, zauważył duże możliwości rozwoju, jakie stwarza internacjonalizacja w przedsiębiorstwie. Kupował nowe zakłady produkcyjne we Włoszech i za granicą, robił fuzje, rozwijając przy tym sieć komercjalizacji swoich produktów w Europie i USA. To także dzięki niemu Gruppo Ricchetti jako pierwsza firma z branży weszła w 1996 r. na giełdę. Marki należące do holdingu w różnych krajach są następujące: Cisa, Cerdisa, Ricchetti (Włochy); Cinca (Portugalia); Bellegrove (Wielka Brytania); Hoganas (Szwecja/ Norwegia/Francja); Evers As (Dania); Pukkila (Finlandia); Klingenberg (Niemcy).

Grupa Ricchetti nadal aktywnie działa w sektorze produkcji i komercjalizacji okładzin wszelkiego rodzaju, nadających się na podłogi i ściany do wnętrz i na zewnątrz. W swojej ponad 50-letniej historii łączy nabyte doświadczenie z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Plan rozwoju przewiduje wprowadzanie produktów kompletnych, mogących rywalizować na rynku w każdym, nawet niszowym i technicznym zastosowaniu. Jest to możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom produkcji dostępnym obecnie w przemyśle ceramicznym.

Obecnie w sektorze ceramicznym we Włoszech, Grupa Ricchetti pozycjonuje się na trzecim miejscu pod względem wielkości produkcji i dzięki obecności w 11 krajach należy do najważniejszych grup międzynarodowych.

Ceramiche Cerdisa rozpoczęła działalność od produkcji płytek ściennych na białym czerepie. Następnie jako jedna z pierwszych firm rozpoczęła produkcję gresu porcelanowego, dzięki czemu szybko weszła do dużych projektów w budownictwie. Wzornictwo Cerdisy zawsze było związane z najwyższym poziomem estetycznym i z pozycjonowaniem marki w wysokim segmencie rynku.

Cerdisa i jej kolekcje są synonimem włoskiej tradycji ceramicznej „Made in Italy” i cechują się uniwersalnością oraz funkcjonalnością. Sukces firmy Cerdisa wynika m.in. z:

  • optymalizacji struktur produkcyjnych, które komercjalizują produkty na rynkach odniesienia dzięki stabilnym układom partnerskim;
  • doświadczenia w tworzeniu produktów o bardzo dobrej jakości;
  • zaangażowania kierownictwa i pracowników;
  • zdolności przewidywania tendencji w tworzeniu nowych kolekcji;
  • implementacji know-how do nowych technologii, co przekłada się na jakość oferty i posiadane certyfikaty;
  • przywiązywania wagi do ochrony środowiska, a w konsekwencji redukcji kosztów produkcji.

Wyróżniające się kolekcje płytek ceramicznych

W grupie płytek drewnopodobnych do takich kolekcji należą Formwork, Chalet oraz Home Teak. Formwork – gresy barwione w masie do zastosowania we wszystkich obiektach, także użyteczności publicznej o bardzo intensywnym natężeniu ruchu. Nadruk cyfrowy oraz technika barwienia w masie na sucho pozwala wiernie odtworzyć efekt starego, zużytego przez czas drewna (vintage). Płytki są dostępne w sześciu kolorach i dwóch wariantach wykończenia powierzchni: naturalnej i lappato. Do tego dochodzą różne modularne formaty: 60 x 120, 30 x 120, 15 x 120, 40 x 80, 20 x 80 cm. Kolekcja została wzbogacona o elementy specjalne oraz ciekawe kolorystycznie dekory typu patchwork.

Płytki z kolekcji Formwork można stosować do wnętrz (antypoślizgowość R9), ale również w wersji grip o antypoślizgowości R11 (A+B+C) na zewnątrz z przeznaczeniem do każdych warunków atmosferycznych.

Chalet to kolekcja gresów barwionych w masie, dostępnych w czterech kolorach, dwóch formatach (20 x 80 i 13 x 80 cm) i dwóch wariantach, jeśli chodzi o klasę antypoślizgowości, tj. do wnętrz R9 i grip R11 (A+B+C) – na zewnątrz. Ze względu na mrozoodporność oraz odporność na szok termiczny płytki te mogą być zastosowane m.in. w domach w górach, termach, spa, hotelach, łaźniach. Chalet daje ciepłe i pełne nastroju wnętrza dzięki grafice 3D i „rysunkowi” na płytce porąbanego przez drwali drewna do kominka.


Home Teak, podobnie jak poprzednie, jest kolekcją z grupy gresów barwionych w masie. Płytki antypoślizgowe: R9 zalecane są do wnętrz, a w wersji grip R11 (A+B+C) na zewnętrz budynków, np. na tarasy. Kolekcję tworzą płytki w sześciu różnych kolorach w dwóch formatach rektyfikowanych 25 x 100 i 16,5 x 100 cm. Nadruk cyfrowy jak zwykle wiernie imituje różne gatunki drewna egzotycznego z możliwością zastosowania kolekcji w strefach wypoczynkowych przy basenie, pokojach hotelowych itp. Urzekające są dekory o motywach geometrycznych oraz elementy wykończeniowe na siatce typu „żaluzja” stosowane np. w celu wykonania atrap drzwiczek do szafy.

Kolekcje kamienno i cementopodobne

Do tej grupy płytek należą kolekcje Archistone; EC1 I EC1 Levitas T5,6 mm. Archistone to kolekcja płytek gresowych barwionych w masie, niezwykle bogata w rozwiązania dla projektantów, którzy poszukują eleganckiej, minimalistycznej płytki o najwyższych parametrach wytrzymałościowych. Jest dostępna w sześciu kolorach i trzech wariantach wykończenia lica płytki: naturalna, lappato, grip z odpowiednim stopniem antypoślizgowości, czyli R9, R10, R11 (A+B+C). Nadruk cyfrowy 3D imituje na „rysunku płytki” różne kamienie naturalne. Formaty modularne i rektyfikowane pozwalają łączyć płytki na jednej powierzchni, mieszając kolory i różne  rodzaje wykończenia: 60 x 120, 30 x 120, 60 x 60, 30 x 60 i 30 x 30 cm. Idealne pod projekty i „trudne” do zastąpienia. Ofertę uzupełniają dekory i elementy specjalne

Współczesny styl naszych domostw czy biur może powstać dzięki zastosowaniu kolekcji EC 1 i EC 1 Levitas T5,6 mm należących do rodziny płytek cementopodobnych. Ze względu na unikatowość grafiki, kolorów, ale przede wszystkim na duże „formaty XXL” i wersję SLIM opiszę kolekcję Levitas T5,6, a także z tego powodu, że znajdą ją Państwo na tytułowej stronie tego wydania kwartalnika.

EC Levitas T5,6 mm to rodzina gresów nieszkliwionych, czyli jak często w żargonie mówimy full body. Grubość płyt wynosi tylko 5,6 mm, czyli mamy do czynienia z klasycznym „slimem”. Spokojna grafika, prawie jednobarwna, trzy rodzaje wykończenia powierzchni: naturalna, strukturalna i lappato. Sześć kolorów w ciepłej skali odcieni beżowych oraz w szarościach. Supernowoczesna. Uwaga na formaty modularne względem siebie: 100 x 300, 50 x 150 i 100 x 100 cm. Tylko niewielka grupa producentów ma w swojej ofercie tak duże formaty. Ceny detaliczne tej kolekcji są również przystępne i kształtują się w graniach 350–650 zł za m2 w zależności od koloru i struktury lica. Kolekcja jest wyrafinowana, minimalistyczna i zapewne do zastosowania przez tych wszystkich, którzy lubią nowoczesną i futurystyczną architekturę.

Pozostałe kolekcje mogą państwo szczegółowo obejrzeć na www.ceramichecerdisa. it

Płytki do basenów

Ceramiche Cerdisa ma w swoim programie produkcyjnym techniczną ofertę przeznaczoną do budowy basenów. Program jest podzielony na dwie części, jeden o nazwie H2O Sport Project (gresy porcelanowe szkliwione), a drugi H20 Life Project.

H2O Sport Project jest bardziej odpowiedni do basenów sportowych (w tym obiektów do homologacji), zawiera kompletną ofertę nie tylko płytek kolorowych w standardowym formacie 12,5 x 25 cm do niecki basenowej, ale także kształtek brzegowych, rynien przelewowych itp. H2O Life Project wykorzystuje walory techniczne kolekcji nieszkliwionych lub barwionych w masie o odporności na poślizg R11 (A+B+C). Są to kolekcje kamienno-, drewno- i cementopodobne, takie jak np. Archistone, Neostone, Chalet, EC1 Strutturato. Ponadto firma oferuje ciekawe rozwiązania estetyczne rynien odpływowych. Płytki z tej oferty mogą być stosowane w basenach rekreacyjnych, prywatnych i hotelowych.

Ustawa o prawach konsumenta – nowe obowiązki przedsiębiorców

Ernest Makowski, Starszy specjalista UOKiK

Ustawa z 24 czerwca 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 poz. 827), która zacznie obowiązywać od 25 grudnia br., przyniesie sprzedawcom nowe obowiązki związane ze zwiększoną ochroną najsłabszych uczestników rynku, czyli konsumentów. Jednak z drugiej strony polscy przedsiębiorcy staną przed szansą na zyskanie nowych klientów poza granicami kraju, gdyż nowe regulacje m.in. ściśle harmonizują polskie przepisy z prawem Unii Europejskiej. Oznacza to, że prawa konsumentów i obowiązki przedsiębiorców będą niemal identyczne w całej UE.

Zamów dostęp do artykułu >>

Budowanie wartości wyrobu w oparciu o design

Dr Magdalena Kochanowska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Wzornictwa

Ostatnie kilkanaście lat przyniosło ogromne zmiany technologiczne i społeczne. Z rozbawieniem zauważam, że od tego stwierdzenia zaczyna się chyba każde z moich wystąpień. Przypuszczam jednak, że nikogo to stwierdzenie nie dziwi. Owe zmiany i ich wyjątkowa intensyfikacja doprowadziły do zdefiniowania nowego typu klienta – klienta, który jest nieustannie „połączony” (tzn. online), jest coraz większym indywidualistą i – co gorsza – jest coraz bardziej wymagający.

Zamów dostęp do artykułu >>

Jak oswoić remont w łazience

Magdalena Orczykowska, Project manager, Polskie Zrzeszenie Płytkarzy

Wszystkich nas, prędzej czy później, dopada potrzeba, a czasem wręcz konieczność, przeprowadzenia remontu lub prac wykończeniowych domu, mieszkania, firmy. W minionych dekadach, najczęściej większość tego rodzaju prac wykonywano samodzielnie sposobem gospodarczym. Obecnie na ogół nie wykazujemy już takich chęci, a prace remontowe czy wykończeniowe powierzamy specjaliście. Musimy więc znaleźć firmę wykonawczą.

Zamów dostęp do artykułu >>

Sklep internetowy Grupy Paradyż

W odpowiedzi na potrzeby rynku Grupa Paradyż zdecydowała się na otwarcie nowego kanału dystrybucji swoich produktów, a więc uruchomienie sklepu internetowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy klient w wygodny i bezpieczny sposób będzie mógł dokonywać zakupów wybranych kolekcji płytek ceramicznych.

Zamów dostęp do artykułu >>