Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2025 
(styczeń-marzec)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2025, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2024”; duży blok o rynku płytek ceramicznych i jego perspektywach . Ponadto w numerze znajdziecie Państwo artykuły dotyczące układania płytek , zagadnień związanych z reklamacjami oraz relację z targów CEVISAMA 2025. Życzymy miłej lektury i zapraszamy do prenumeraty na 2025 rok.

 

 

Polski Ceramiczny Akcent w konkursie Red Dot Award

W tegorocznej edycji konkursu Red Dot Award rywalizowały 4662 produkty, zgłoszone przez 1865 firm z 54 krajów. Wśród międzynarodowego grona zwycięzców znajdują się polscy projektanci i producenci, a nagrodzone produkty, to m.in. kafle ceramiczne Caldo, przeznaczone przede wszystkim do budowania dekoracyjnych ścian grzewczych i pieców, zaprojektowane przez krakowskie studio To Do Product Design. Pozostałe polskie akcenty Red Dot Award 2013 to nagrody za kolekcję armatury łazienkowej Natura marki Bisk (projekt Studio Colorofon), stoliki H2 firmy Balma (projekt Piotr Kuchciński), fotel Structure dla włoskiego Tonon (projekt Massive Design) oraz honorowe wyróżnienie za okap kuchenny Illumia firmy Ciarko Design.

Finansowe metody podejmowania decyzji

Jedną z metod finansowych wspomagających efektywne podejmowanie decyzji jest rachunkowość zarządcza, czyli proces identyfikowania, mierzenia i kumulowania informacji finansowych, poddawania ich analizie, przygotowywania do prezentacji i wreszcie czytelnego komunikowania. Rachunkowość zarządcza pomocna jest w każdej firmie, np. w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, przygotowywaniu cenników usług i produktów. Dobra prezentacja danych rachunkowych pomaga w osiągnięciu celów wyznaczonych przez zarząd lub menedżerów oraz w prezentacji firmy na zewnątrz wobec inwestorów i instytucji. Z danych pochodzących z rachunkowości zarządczej korzysta kadra zarządzająca na wszystkich poziomach, podejmując decyzje bieżące, przygotowując budżety czy plany długo- i krótkoterminowe.

Romantyczna łazienka w fiolecie

Prezentacja projektu wyróżnionego w konkursie dla architektów i projektantów wnętrz – użytkowników programu CAD Decor zorganizowanego w ramach konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2012. AUTOR PROJEKTU: Renata Modrzyńska-Kasiak i Anna Maria Szulińska, ARTDOM Pracownia Projektowa, Mława

Monolit

Prezentacja projektu wyróżnionego w konkursie dla architektów i projektantów wnętrz – użytkowników programu CAD Decor zorganizowanego w ramach konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2012. AUTOR PROJEKTU: Joanna Bukwa, deSIGNum Studio Kreacji, Kalisz

Szlachetne szarości w łazience

Malwina Majewska, 4Forms Studio Projektowe

Wbrew pozorom kolor szary nie jest nudny i nieciekawy. Odpowiednio zastosowany i oświetlony stanowi znakomitą bazę i tło do kolorystycznych eksperymentów. Szarości można łączyć klasycznie z bielą oraz czernią; są też świetnym tłem dla żywej czerwieni, soczystej zieleni, różu, fioletu czy żółcieni.
Autorka podaje kilka świetnych pomysłów na wykorzystanie szarych płytek ceramicznych w łazience.

Drewniane mozaiki również do łazienki

Klaudia Cichy

Mozaiki drewniane produkuje się z drewna egzotycznego: teak; iroko; lapacho; wenge; merbau; cyprys; amberwood; bambus, a także z rodzimych gatunków jak dąb i grab. Mozaiki wykonane z naturalnego drewna nadają wnętrzu prosty, ascetyczny charakter oraz tworzą subtelny nastrój. Ciekawie wyglądają też w połączeniu z płytkami ceramicznymi i kamiennymi. Polecane są na ściany i posadzki (z wyłączeniem stref narażonych na bezpośrednie, długotrwałe działanie wody) w łazience, kuchni lub salonie. Do łazienek, ze względu na podwyższoną wilgotność, zalecane są mozaiki z drewna twardego i o niskim współczynniku skurczu.

Mozaiki w pejzażu Krakowa

Bożena Kostuch, Muzeum Narodowe w Krakowie

Autorka prezentuje historię krakowskiej "szkoły mozaiki szklanej tzw. weneckiej" zapoczątkowanej w pierwszych latach XX wieku w Krakowskim Zakładzie Witrażów, Oszkleń artystycznych i Fabryki Mozaiki Szklanej Stanisława Gabriela Żeleńskiego. A także opisuje najpiękniejsze mozaiki weneckie, które powstały w tamtych czasach w krakowskich kościołach.

Z notatnika rzeczoznawcy: przyczyny reklamacji okładzin z płytek

mgr inż. Henryk Pieczarowski

Mimo rozwoju technologii materiałów okładzinowych, nadal mamy do czynienia ze sporami pomiędzy inwestorem a producentem płytek czy wykonawcą okładziny ceramicznej. Zmieniają się tylko przyczyny reklamacji. Obecnie najczęściej dotyczą one efektu estetycznego niezgodnego z oczekiwaniami. Jakie są jeszcze inne przyczyny reklamacji okładzin z płytek?

Wideowizja czy wizualizacja?

Marcin Pietrzyk, CAD Projekt K&A

Współcześnie projektanci i architekci wnętrz kładą coraz większy nacisk na jak najlepszą prezentację projektów. Poczynając od najprostszej, czyli prezentacji na komputerze, na którym zaprojektowano wnętrze, przez „analogową” w formie wydruku poszczególnych scen, do całej gamy narzędzi związanych z pojęciem e-commerce i multimedialnej, interaktywnej prezentacji oprogramowania do projektowania wnętrz. Każdy ze sposobów prezentacji ma dobre i złe strony.

Drukarki DURST Gamma innowacyjne dekorowanie płytek ceramicznych

Paweł Kozłowski, przedstawiciel firmy DURST w Polsce

Produkowane przez DURST drukarki GAMMA charakteryzują się dużą wydajnością i zdolnością nakładania dużej ilości tuszu przy wysokiej szybkości liniowej (4 do 5 razy szybsze niż inne drukarki) oraz bezkonkurencyjną jakością druku. Te wyjątkowe właściwości drukarek GAMMA firma DURST uzyskała m.in. przez zastosowanie nowoczesnej i innowacyjnej głowicy drukującej HD z podwójną cyrkulacją tuszu, dzięki czemu daje się uzyskać perfekcyjny i jednolity druk na całej szerokości dekorowanej płytki.

Image

Z wizytą w firmie Xaar

Danuta Kostrzewska-Matynia

Druk cyfrowy pozwala na osiągnięcie efektów wzorniczych, jakich nie uzyska się metodami tradycyjnymi, i otwiera przed projektantami oraz producentami płytek ceramicznych nowe możliwości. Pozwala doskonale odwzorować na płytce każdą fotografię, także o bardzo dużej rozdzielczości.
Zalety techniki druku cyfrowego sprawiły, że coraz częściej wypiera on tradycyjne metody zdobienia płytek ceramicznych. Obecnie w Europie praktycznie wszyscy liczący się producenci płytek stosują tę technologię lub wkrótce ją wdrożą. Na rynku już liczna grupa producentów oferuje drukarki bardzo dobrej jakości wyposażone w specjalne głowice oraz tusze odpowiednie do zdobienia płytek.

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe tarasów i balkonów firmy KREISEL

Bartosz Polaczyk, KREISEL Technika Budowlana

Hydroizolacje tarasów i balkonów najczęściej wykonuje się z zapraw cementowo-polimerowych i warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań oferowanych przez firmę KREISEL. Do wyboru są dwa specjalistyczne produkty: jednoskładnikowy BUDOSZCZEL-H 810 oraz dwuskładnikowy AQUASZCZEL 820.

Image

Jak dobrać klej do płytek ceramicznych

mgr inż. Małgorzata Niziurska, mgr inż. Krzysztof Nosal, mgr inż. Michał Wieczorek, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

Najważniejszym kryterium przy wyborze kleju jest podłoże, na którym ma być układana płytka oraz rodzaj zastosowanych płytek. Tak jak w przypadku każdego wyrobu bardzo ważne jest zachowanie zaleceń producenta dotyczących: zastosowania, sposobu przygotowania podłoża, sposobu przygotowania kleju oraz rodzaju przyklejanych płytek. Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiednich proporcji mieszania, przestrzeganie czasu dojrzewania kleju oraz czasu zużycia szczególnie w przypadku stosowania klejów szybkowiążących oraz klejów na bazie żywic reaktywnych.

RAKO - tradycja i perfekcja w okładzinach basenów

Płytki ceramiczne marki RAKO, wchodzącej obecnie w skład grupy Lasselsberger s.r.o., znane są z wysokich walorów technicznych i estetycznych. Od ponad stu lat wykorzystywane były jako okładziny niecek basenów oraz posadzek i ścian w pomieszczeniach długotrwale obciążonych wodą. Płytki RAKO można oglądać do dziś m.in. w „Łaźni Centralnej” w Warszawie zwanej łaźnią „Pod Messalką” (1911 r.).
Kontynuacją tradycji oraz osiągnięć marki RAKO jest system płytek i kształtek basenowych POOL. Okładziny ceramiczne POOL wykorzystano już na kilkuset dużych i małych obiektach basenowych na całym świecie. W Polsce tylko w 2012 r. zrealizowano 30 basenów, ośrodków sportowych i parków wodnych, w których wyroby marki RAKO stanowiły 80-100% zastosowanych okładzin ceramicznych.

Image

Odpływy firmy KESMET - nowy design w łazience

Obecnie modnym trendem w urządzaniu łazienek są kabiny prysznicowe z brodzikiem posadzkowym z zamontowanym odpływem liniowym, zastępującym tradycyjne, akrylowe brodziki. Bardzo bogatą ofertę odpływów liniowych ma firma KESMET. Pokrywy odwodnieni KESMET mogą być ze stali niedrzewnej bądź wypełnione płytkami ceramicznymi. Przy odrobinie wyobraźni, można im nadać oryginalną, niebanalną formę, np. wycinając na pokrywie odpływu ze stali nierdzewnej własne imię.

Image

Przegląd odpływów prysznicowych

Radosław Jaczewski

Kabina prysznicowa bez brodzika to modne i coraz popularniejsze rozwiązanie. Jest ono również bardzo funkcjonalne oraz estetyczne – pozbywamy się wszelkiego rodzaj barier w łazience. Istotnym elementem brodzika z płytek ceramicznych jest odpływ prysznicowy. Można zdecydować się na odpływ liniowy, tradycyjną kratkę ściekową bądź wpust ścienny, dzięki któremu posadzka w całej łazience jest praktycznie jednolita (ma jedynie niewielki spadek w kierunku odpływu).

Kabiny natryskowe bez brodzika

mgr inż. Tomasz Witczak, Sopro Polska

Najłatwiej i najczęściej podłoże pod brodzik z płytek wykonuje się z jastrychu, w którym profiluje się spadki i osadza odpowiednio dobrany wpust punktowy lub odwodnienie liniowe przeznaczone do natrysków. Innym sposobem jest montaż specjalnych płyt lub wykonanych z nich gotowych brodzików posadzkowych, które mają już wyprofilowane spadki. Płyty te przykleja się do podłoża betonowego łazienki i na nich wykonuje, analogicznie jak na podłodze całej łazienki, uszczelnienie podpłytowe. Podłogę tak wykonanego natrysku najlepiej obłożyć płytkami ceramicznymi albo mozaiką - wówczas nie wykonuje się tzw. linii przełamania.

Posadzkowe płyty brodzikowe

Paweł Lisiński, WIM Sp. z o.o.

We współczesnych łazienkach coraz powszechniejsze jest stosowanie licowanych z podłogą, pokrywanych płytkami, brodzików posadzkowych z odwodnieniem liniowym. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne kształtowanie przestrzeni łazienki, a wnętrze zyskuje nowoczesny i elegancki wygląd. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zarówno w łazienkach i pokojach kąpielowych w domach prywatnych, jak i w salonach SPA & Wellness czy w innych obiektach rekreacyjnych.
Posadzkowa płyta brodzikowa (nazywana często brodzikiem posadzkowym) jest elementem nośnym wykonanym z płyty budowlanej, który wraz z wyposażeniem służy do wykonania gotowego brodzika typu walk in.

Glazurniczy Mam Talent 2013

Nowy dział kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych" - Glazurnicy.pl w całości redagowany jest przez Polskie Zrzeszenie Płytkarzy.
W tym numerze zapraszamy na fotorelację z organizowanych przez PZP wspólnie z firmami partnerskimi: WIM, Grupa Tubądzin, Flügger, Izohan, Rubi, PIU Design, Viega oraz Hansgrohe, mistrzostw płytkarzy, które odbyły się na początku 2013 r. w Szczecinie, Poznaniu, Sosnowcu, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie.
Polecamy również KONKURS z atrakcyjnymi nagrodami! Szczegóły w numerze na stronie 26.

Płytki ceramiczne dla najmłodszych

Monika Szewczyk

Płytki ceramiczne w żłobkach i przedszkolach nie muszą być smutne, białe, kojarzące się ze szpitalami i minionymi dekadami. Nie muszą mieć formatu 20 x 25 cm i wzoru pseudomarmurku. Obecnie wielu producentów w poszukiwaniu nowych segmentów rynku przygotowuje kolekcje w całości dedykowane dzieciom. Miejmy nadzieję, że znajdą się również inwestorzy, którzy będą chcieli w budżecie na remont lub wykończenie pomieszczeń zapewnić środki w odpowiedniej wysokości. Zobacz kolekcje płytek dedykowane dzieciom >>

Co powinna zawierać deklaracja właściwości użytkowych płytek wynikająca z rozp. 305/2011

mgr inż. Łukasz Adamus, ITB
Zespół ds. Harmonizacji Technicznej w Budownictwie

Od pierwszego lipca 2013 r., na mocy rozporządzenia UE nr 305/2011, zastępującego dyrektywę budowlaną 89/106/EWG, podstawą do umieszczenia oznakowania CE na płytkach ceramicznych będzie sporządzenie deklaracji właściwości użytkowych. W przeciwieństwie do dotychczasowej deklaracji zgodności ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną, deklaracja właściwości użytkowych oraz oznakowanie CE nie będą warunkami wystarczającymi do wprowadzenia płytek na rynek UE.
Sprawdź, co powinna zawierać deklaracja właściwości użytkowych płytek ceramicznych wynikająca z rozporządzenia 305/2011.

Degradacja rynku

Monika Gibes

Obecnie zauważam trzy, bardzo wyraźne konsekwencje kryzysu, których doświadcza branża płytek ceramicznych i walki firm o przetrwanie. Pierwszą z nich jest ostra rywalizacja cenowa, drugą - pogarszająca się jakość płytek, zaś trzecią konsekwencją kryzysu, która w pewien sposób wiąże się z poprzednimi, jest brak lojalności niektórych producentów wobec dystrybutorów.

Eksport hiszpańskich płytek ceramicznych w 2012 roku

mgr inż. Piotr Król, Pamesa Ceramica

W ubiegłym roku hiszpańscy producenci płytek ceramicznych wyeksportowali w sumie 263,3 mln m2 płytek za kwotę 2 081,5 mln euro. Tak więc w porównaniu z 2011 r. eksport wzrósł o 12,3% w ujęciu ilościowym i o 10% w ujęciu wartościowym. Pod względem wartości sprzedaży, na pierwszym miejscu znalazła się Francja. Drugie miejsce przypadło Arabii Saudyjskiej, trzecie – Rosji. Jak pokazują statystyki, duży sukces odniosły hiszpańskie fabryki w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech oraz w Libii, Maroko i Algierii. Jak na tym tle wypada Polska? W 2012 r. eksport z Hiszpanii wyniósł 3,3 mln m2 płytek.

Płytki i zaprawy murarskie w I kwartale 2013 r.

mgr Małgorzata Kowalska, GUS

W I kwartale 2013 r. przedsiębiorstwa, zatrudniające 50 i więcej osób, wyprodukowały 23,1 tys. m2 płytek ceramicznych i płyt chodnikowych, tj. o 6,8% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, i o 2,4% więcej niż w IV kwartale 2012 r.

Rok pełen wyzwań dla producentów klejów i spoin do płytek ceramicznych

Krzysztof Mrówczyński

Producenci zapraw klejących i do spoinowania płytek ceramicznych odczuwają negatywne skutki wyhamowania sprzedaży płytek ceramicznych Polsce. Gdyż koniunktura w branży zapraw klejących i do spoinowania jest ściśle powiązana z sytuacją popytową na krajowym rynku płytek. Udział eksportu jest tu bowiem marginalny i nie przekracza kilku procent przychodów producentów tych materiałów. W przypadku krajowego rynku głównym problemem jest stagnacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym, kolejnym słabnąca aktywność Polaków w segmencie remontowym.

Nowość w programach do projektowania wnętrz CAD Decor

W najnowszych wersjach programów do projektowania wnętrz CAD Decor 2.1 i CAD Decor PRO firmy CAD Projekt K&A został wprowadzony nowy moduł, pozwalający nanosić, edytować i wyceniać zaprawy do spoinowania, kleje i uszczelnienia z oferty firmy Sopro.
Podczas projektowania program za każdym razem analizuje dostępne w bazie produkty pod kątem właściwości technicznych i możliwości zastosowania w danym pomieszczeniu, jak np. łazienka, basen, salon itp. Tak więc architekci mają pewność, że zastosują odpowiednie materiały.

Liczne wyróżnienia dla Ceramiki Paradyż

W ostatnim czasie Ceramika Paradyż została uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Firma zdobyła dwie nagrody w konkursie JAKOŚĆ ROKU, organizowanym przez wydawcę dodatku branżowego "Biznes Raport" w dzienniku Gazecie Prawnej. Ceramika Paradyż znalazła się również w gronie laureatów dwóch rankingów: Filary Polskiej Gospodarki, przygotowywanego przez dziennik „Puls Biznesu” i firmę badawczą Millward Brown SMG/ KRC oraz Diamenty Forbesa, przeprowadzanego przez miesięcznik Forbes wspólnie z wywiadownią Bisonde.
Kolejną nagrodą dla Grupy Paradyż był tytuł Budowlana firma Roku (kategoria "Producent materiałów budowlanych"), przyznawany przez miesięcznik Builder. Firmę docenili ponadto polscy rzemieślnicy, przyznając spółce Medal Kilińskiego.

Umywalki z Bolesławca

Zakłady Ceramiczne BOLESŁAWIEC proponują oryginalne, ceramiczne umywalki nablatowe. Wyroby są ręcznie dekorowane przy użyciu stempli i pędzli. Można je stosować w łazienkach w domach prywatnych, hotelach, szpitalach (z wyłączeniem pomieszczeń o specjalnych zaleceniach medycznych), itp. Atutem umywalek są dekoracje – od tradycyjnych, bolesławieckiech pawich oczek w niebiesko-białej kolorystyce, po unikatowe barwne kompozycje kwiatowe i graficzne.