ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2021 
(Styczeń-Marzec
)

Zapraszamy do lektury nr 1/2021 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. relację z wręczania nagród laureatom konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, artykuł o produkcji płytek ceramicznych i zapraw murarskich w 2020 r., ocenę 2020 r. przez producentów, importerów i dystrybutorów oraz wiele innych. Życzymy ciekawej lektury! 

 

Ruszyła budowa fabryki Valdi Ceramika

    W Stąporkowie, należącym do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice powstaje nowa fabryka płytek ceramicznych. 

Na początku września br. odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego. Fabryka powstanie na terenie po Zakładach Wyrobów Kamionkowych. Istniejąca hala i budynek administracyjny będą zmodernizowane, a obok zostanie wybudowany nowy obiekt. Jak zapewnia Waldemar Dzionek, właściciel i prezes Valdi Ceramika, w fabryce zostanie zainstalowana Continua - najnowocześniejsza linia do produkcji płytek ceramicznych włoskiej firmy Sacmi. Pozwala ona na wstępne zagęszczenie granulatu masy ceramicznej pomiedzy dwoma pasami ze specjalnego gumowego tworzywa. Z tak zagęszczonego pasma wycina się dowolny format płytek i zaprasowuje na tradycyjnej prasie hydraulicznej. W Stąporkowie mają być produkowane płytki wielkoformatowe, głównie 120 x 120 cm. Możliwa też będzie produkcja małych serii w dowolnym formacie i grubości 6 - 30 mm.
    Fabryka Valdi Ceramika ma ruszyć w przyszłym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 120 mln zł. W ciągu trzech lat fabryka ma osiągnąć roczną zdolność produkcyjną wynoszącą 4 mln m2.