ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2021 
(Styczeń-Marzec
)

Zapraszamy do lektury nr 1/2021 kwartalnika "Wokół Płytek Ceramicznych", w którym znajdziecie Państwo m.in. relację z wręczania nagród laureatom konkursu PERŁY CERAMIKI UE 2020, artykuł o produkcji płytek ceramicznych i zapraw murarskich w 2020 r., ocenę 2020 r. przez producentów, importerów i dystrybutorów oraz wiele innych. Życzymy ciekawej lektury! 

 

Enterprise Investors kupił kontrolny pakiet akcji spółki Wema

7 sierpnia 2008 r. Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na podstawie której nabył 60% spółki Wema SA. Wartość transakcji to 144 mln zł.
Strony uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przeprowadzenie transakcji.
Po nabyciu przez PEF VI akcji Wemy, głównymi akcjonariuszami spółki są fundusz EI oraz założyciele firmy, którzy pozostają również w Radzie Nadzorczej, jako członkowie.

Utworzona w Rumi Wema SA jest firmą rodzinną z blisko 20-letnią tradycją. Zajmuje się sprzedażą płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek. Założyciele zbudowali jedną z największych w Polsce hurtowni tego asortymentu, która obejmuje zasięgiem cały kraj. Wema ma też największą w Polsce sieć sprzedaży detalicznej, która liczy obecnie 15 salonów firmowych i 3 salony franszyzowe. Sklepy Wema są zlokalizowane głównie w Polsce północnej i centralnej.

W ciągu ostatnich 3 lat znacząco wzrastały obroty i zyski Wemy. Sprzedaż spółki w 2007 roku wyniosła ok. 190 mln zł, a zysk netto 16 mln zł. Sprzedaż w pojedynczych sklepach wzrosła w ubiegłym roku średnio o 30%, a sprzedaż hurtowa o prawie 40%, czyli znacznie powyżej średniej dla rynku.

Enterprise Investors jest jedną z największych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej grup funduszy private equity i venture capital. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki siedmiu funduszy utworzonych przez Enterprise Investors to 1,7 mld euro. Fundusze zarządzane przez EI zainwestowały dotąd 1,1 mld euro w 108 firm z różnych branż.
Ostatnio fundusze EI kupiły w całości i z sukcesem rozwijają sieć Sklepów Komfort, oferujących produkty na podłogi. Sieć liczy już ponad 100 sklepów w całej Polsce.