Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Układanie płytek ceramicznych na nietypowych podłożach

Przy wykonywaniu prac remontowych glazurnicy dość często spotykają się z potrzebą układania płytek ceramicznych na podłożach malowanych, istniejących płytkach ceramicznych, powierzchniach drewnianych czy podłogach lastrykowych. Co zrobić w takim przypadku? Na co należy zwrócić uwagę? Jaka jest specyfika wykonania robót na takich podłożach?

Ogólnie znane wymagania jakie powinny spełniać podłoża pod płytki ceramiczne to:
- odpowiednia wytrzymałość;
- sztywność;
- równość;
- brak zaolejenia.
Oprócz tego podłoże musi być czyste, bez części słabych oraz o niskiej przyczepności, a także mieć odpowiednią wilgotność (zależnie od rodzaju użytego kleju). Przy układaniu płytek na podłożach „trudnych” niezbędne jest ponadto przeprowadzenie dodatkowych czynności mających na celu zapewnienie niezawodnej i długotrwałej eksploatacji okładzin.