Wokół Płytek Ceramicznych
ISSN 1429-9089, e-ISSN 2449-9870

Numer 1/2024 
(Styczeń - Marzec
)

Zapraszamy do lektury kwartalnika „Wokół Płytek Ceramicznych” nr 1/2024, w którym znajdują się m.in. relacja z Gali Laureatów konkursu „Perły Ceramiki UE 2023”; wypowiedzi przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów płytek ceramicznych podsumowujących wyniki poprzedniego roku, a także artykuły omawiające wyniki rynku płytek w 2023 r.; wywiady : z Romanem Blazickiem- Prezesem Europejskiej Federacji Producentów Płytek Ceramicznych , z Mario Lenzu – Dyrektorem Sprzedaży spółki Colorobbia Polska a także z Barbarą Węgrzyn, współzałożycielką Akademii Dobrego Projektu . W numerze Czytelnicy znajdą także omówienie zagadnień dotyczących gruntowania podłoża pod płytki a także układania płytek na tynkach gipsowych.

 

 

Ceramika Paradyż aktywnie wspiera rozwój technologii BIM w Polsce

Ceramika Paradyż jako jedna z pierwszych polskich firm w branży ceramicznej uruchamia wirtualny system do projektowania – BIM (Building Information Modelling). Działanie to potwierdza zaangażowania firmy w tworzenie i rozwój nowoczesnych rozwiązań. W tej chwili w bazie BIM Ceramiki Paradyż znajduje się piętnaście kolekcji, do których sukcesywnie będą dołączać kolejne.

 

Ceramika Paradyż za jeden z kluczowych obszarów rozwoju firmy uznaje innowacje. Dlatego m.in. dołącza do grona producentów aktywnie zaangażowanych w rozwój technologii BIM 
w Polsce. Obecnie w bazie BIM Ceramiki Paradyż można znaleźć piętnaście kolekcji: Arkesia, Bazo, Doblo, Gamma/Gammo, Intero, Mistral, Naturstone, Neve, Optimal, Rino, Scratch, Solid, Taranto, Tecniq, Traphy. Prace nad rozbudowywaniem bazy stale trwają, docelowo znajdzie się w niej trzydzieści pięć kolekcji.

System BIM to rozwiązanie wdrożone przede wszystkim z myślą o architektach, inwestorach i projektantach. Tym co stanowi o jego unikalności jest model 3D budynku. W modelu BIM każdy element jest wirtualnym odpowiednikiem rzeczywistego jak ściany, okna, drzwi, czy elementy wykończeniowe. Dzięki temu model BIM pozwala rzetelnie przygotować się do budowy, jeszcze przed jej rozpoczęciem. Projektant zna wydajność energetyczną, może kontrolować koszt budowy i materiałów, a także koszt utrzymania przez cały cykl życia budynku już na etapie projektu. Dodatkowo model BIM pozwala na przeprowadzenie szeregu testów i analiz, od wykrywania kolizji elementów, analiz konstrukcyjnych, czy energetycznych po analizę nasłonecznienia bądź analizy akustyczne. Model BIM jest więc przydatny nie tylko w momencie projektowania, ale także na etapie budowy i już po jej zakończeniu.

Obiekty BIM są dostępne nieodpłatnie pod adresem www.paradyz.com/bim oraz na platformie BIMobject w formatach ArchiCAD, Revit oraz FBX.